لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۸

یک فرمانده ائتلاف حامی اسد از عملیات حزب‌الله و ارتش سوریه در مناطق مرزی لبنان خبر داد


اردوگاهی از پناهجویان سوری در نزدیکی عرسال

یک فرمانده ائتلاف گروه‌های مسلح حامی رئیس‌جمهوری سوریه، به خبرگزاری رویترز می‌گوید ارتش آن کشور و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، عملیاتی را برای «پاکسازی» مناطق مرزی لبنان، آغاز کرده‌اند.

به گفته این مقام نظامی ائتلاف حامی اسد، هدف از عملیاتی که در روز ۳۰ تیر ماه آغاز شده، شبه‌نظامیان گروه «جبهه‌النصره» هستند که در مناطق عرسال و در حاشیه شهری به همین نام در کشور لبنان، و نیز کوه‌های قلمون حضور دارند.

رویترز می‌گوید مناطق عرسال بین سوریه و لبنان، محل حضور نفرات گروه موسوم به حکومت اسلامی نیز بوده‌است. هزاران پناهجوی سوری نیز ساکن منطقه عرسال هستند.

المنار، شبکه تلویزیونی وابسته به حزب‌الله لبنان نیز خبر از انجام این عملیات داده‌است.

پیش از این رسانه‌های داخل ایران نیز گفته بودند عملیات در این مناطق، با به پایان رسیدن آنچه «مهلت مصالحه» توصیف شده، به‌زودی اجرا خواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها، مناطقی که عملیات روز جمعه در آن‌ها آغاز شده در حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع در خاک لبنان، است.

گروه جبهه‌النصره به‌عنوان شاخه القاعده شناخته می‌شود. سال گذشته این گروه گفت از القاعده جدا شده و نام خود را نیز تغییر داد. این گروه اکنون با عنوان ائتلاف اسلامی تحریرالشام شناخته می‌شود.

چندی پیش وزیر خارجه امارات متحده عربی، قطر را متهم کرده بود که اعتراضات سوریه را به‌سوی افراط و تسلط گروه‌هایی مانند جبهه‌النصره کشاند. قطر اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی را رد کرده و امارات و عربستان را به رهبری طرح انزوای چهار کشور عربی علیه دوحه متهم کرده‌است.

حزب‌الله لبنان که خود از سوی برخی کشورها، از جمله شورای همکاری خلیج فارس، گروهی «تروریستی» شناخته می‌شود، از مهم‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در منطقه غرب آسیا است.

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، روز سه‌شنبه تائید کرد که نیروهای ارتش آن کشور عملیاتی را در مناطق عرسال اجرا می‌کنند، اما بین آن‌ها و نیروهای ارتش سوریه هماهنگی وجود ندارد. حریری و متحدان او، از منتقدان سرسخت دخالت حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه به‌شمار می‌روند.

​مناطق عرسال، در سال ۲۰۱۴ و در اوج پیشروی‌های گروه‌های اسلام‌گرا، صحنه گسترده‌ترین نبردهای ناشی از جنگ داخلی سوریه، در خاک لبنان بود. این مناطق در بخش بعلبک از استان بقاع در سلسله کوه‌های شرق لبنان واقع است. عرسال، شهری عمدتا سنی‌نشین است که در سال ۱۳۹۵ چیزی در حدود سه برابر جمعیت خود، پناهجوی سوری داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG