لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۱

در هر دقیقه بیش از یک سوری به لبنان می‌گریزد


یک کودک خردسال سوری در اردوگاهی در جنوب لبنان
سازمان ملل متحد، در تازه‌ترین گزارش خود در ۱۴ فروردین ماه، می‌گوید شمار شهروندان سوری که به لبنان، همسایه جنوب‌غربی، پناه برده‌اند، از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

نمایندگی عالی ملل متحد در امور پناهجویان این را نقطه‌ عطفی ویرانگر در بحران انسانی پیش‌آمده توصیف کرده؛ آنچه این کشور کوچک را منکوب کرده، بر فعالیت سازمان‌های کمکی و دولت نیز تاثیر گذاشته است.

در حال حاضر لبنان به بزرگ‌ترین نطقه تجمع پناهجویان در مقایسه با جمعیت شهروندان ساکن در آن کشور تبدیل شده است.

اکنون در کنار هر سه شهروند لبنانی، دست‌کم یک پناهجوی سوری در آن کشور حضور دارد.

بنا بر گزارش ملل متحد پناهجویان همچنان در راه آن کشور کوچک هستند.
تاثیر یک میلیون پناهنده بر هر کشوری بسیار زیاد است. برای لبنان، کشوری کوچک که خود درگیر مشکلات داخلی است، این موضوع به مراتب سخت‌تر است.
آنتونیو گوته‌رس، نماینده عالی ملل متحد در امور پناهجویان
این در حالی است که جنگ داخلی سوریه با گرفتن بیش از ۱۵۰ هزار قربانی، ادامه دارد و تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن آن نیز راه به جایی نبرده است.

سازمان ملل متحد، هر روز ۲۵۰۰ پناهنده تازه‌وارد را به خاک لبنان ثبت می‌کند. به این معنی که -به طور نسبی- در هر دقیقه بیش از یک نفر وارد آن کشور می‌شود.

آنتونیو گوته‌رس، نماینده عالی ملل متحد در امور پناهجویان، در بیانیه‌ای مشترک همراه وزیر امور اجتماعی لبنان، اعلام کرد «تاثیر یک میلیون پناهنده بر هر کشوری بسیار زیاد است. برای لبنان، کشوری کوچک که خود درگیر مشکلات داخلی است، این موضوع به مراتب سخت‌تر است».

وزیر امور اجتماعی آن کشور نیز خواستار ایجاد این ندای جهانی شده است که «لبنان نباید به حال خود رها شود».

سازمان ملل و دولت لبنان علاوه بر همه اینها بر این عقیده‌اند که شمار واقعی پناهجویان بیش از تعداد اعلام شده است چرا که بسیاری از پناهجویان نام و نشان خود را موقع ورود به آن کشور ثبت نکرده‌اند.

بنا بر گزارش ملل متحد نیمی از پناهجویان زیر ۱۸ سال سن دارند و تنها یک چهارم کودکان در سن آموزش، به مدرسه می‌روند.

سازمان ملل متحد در میانه سال ۱۳۹۱ شمار پناهجویانی که به لبنان می‌گریزند را از ۵۰۰ نفر در روز تا ۵ هزار نفر (در پی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر درعا) عنوان کرده بود.

در همان زمان نیز این سازمان در مورد افزایش شدید پناهجویان در آن کشور هشدار می‌داد.

یک سال پس از آن نیز نمایندگی عالی ملل متحد در امور پناهجویان با انتشار گزارشی، وضعیت کودکان پناهجو و آسیب‌های روحی و روانی که به آنها وارد شده را «مصیبت‌بار» عنوان کرده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG