لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۸

در سوریه شواهدی «تازه» بر وجود سلاح شیمیایی «یافت شده است»


بازرسان بین‌المللی سازمان ملل (در تصویر) از سال ۱۳۹۲ نظارت و انتقال سلاح‌های شیمیایی سوریه را برای نابودی آنها آغاز کردند

رسانه‌ها از قول مقام‌های دیپلماتیک نقل کرده‌اند که بازرسان بین‌المللی در سوریه مجددا شواهدی از وجود سلاح‌های شیمیایی، در دست‌کم سه نقطه نظامی، پیدا کرده‌اند.

این گزارش تازه در حالی منتشر می‌شود که دو سال پیش بشار اسد با نابودی زرادخانه‌ها و سلاح‌های شیمیایی آن کشور موافقت کرد و بازرسان بین‌المللی با کمک و هزینه گروهی از کشورهای جهان، ماموریت نظارت، انتقال و نابودی آن را آغاز کردند.

ردپای سلاح‌هایی که روزنامه نیویورک‌تایمز گاز سارین، یک گاز اعصاب، نامیده، در دو نقطه در لوله‌های فاضلاب و گلوله‌های توپ، پیدا شده و در نقطه‌ای دیگر که یک مرکز تحقیقاتی عنوان شده، نیز شواهدی بر وجود گاز رایسین، ماده‌ای سمی و کشنده، پیدا شده است.

یک دیپلمات سازمان ملل متحد، که نامش فاش نشده، این موضوع را به نیویورک‌تایمز گفته است.

خبر مشابهی را نیز روزنامه وال‌استریت‌جورنال منتشر کرده است.

پیش از این، هفته گذشته، خبرگزاری رویترز، در گزارشی اختصاصی و به نقل از منابع دیپلماتیک، گزارش داده بود که بازرسان بین‌المللی در یک مرکز تحقیقاتی نظامی، آثاری از گاز سارین و عامل اعصاب «وی‌ایکس» پیدا کرده‌اند، که پیشتر به بازرسان اعلام نشده بود.

رویترز گفته بود نتیجه آزمایش‌ها بر نمونه‌های برداشته شده توسط سازمان ناظر بر منع استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی، در ماه‌های دسامبر و ژانویه، «مثبت بوده است».

به گفته این مقام دیپلماتیک «این شاهدی قوی بر این مدعا است که آنها (حکومت سوریه) در مورد گاز سارین دروغ گفته‌اند».

به گفته این مقام «آنها هنوز نتوانسته‌اند پاسخ قانع‌کننده‌ای در مورد یافته‌های تازه بدهند».

گزارش اولیه رویترز پس از آن منتشر شده شده بود که رژیم سوریه متهم به استفاده از گاز کلر در بمباران مناطقی در دست شورشیان، شده بود.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، پس از انتشار شواهدی از استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه، و کشته شدن صدها نفر در منطقه‌ای که کنترل آن در دست شورشیان بود، ایالات متحده هشدار داد که دست به اقدام نظامی علیه حکومت سوریه می‌زند.

در نهایت واشینگتن و مسکو به توافقی برای خلع سلاح شیمیایی سوریه دست یافتند که با موافقت دمشق روبه‌رو شد، خطر حمله به حکومت سوریه را از میان برداشت و بازرسان بین‌الملی را راهی آن کشور کرد.

XS
SM
MD
LG