لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۰

کردهای سوریه می‌گویند تل‌ابیض را به طور کامل تصرف کرده‌اند


یگان‌های مدافع خلق پیشتر تل‌ابیض را محاصره کرده بودند

کردهای سوریه می‌گویند موفق شده‌اند کنترل شهر استراتژیک تل‌ابیض در مرز با ترکیه را از دست گروه‌ موسوم به «حکومت اسلامی» خارج کرده و منطقه را به تصرف خود درآورند.

این خبر با ابراز نگرانی مقام‌های دولتی ترکیه همراه شده است.

در تصرف تل‌ابیض، که پیشروی به سوی آن از چند روز پیش و پس از محاصره «سلوک» ادامه داشته، علاوه بر گروه کرد «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ)، گروهی کوچک‌تر از شورشیان مخالف دولت بشار اسد نیز حضور داشته‌اند.

تل‌ابیض از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است. این شهر نزدیک‌ترین نقطه مرزی با خاک ترکیه، از مرکز اصلی استقرار گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش)؛ یعنی شهر رقه است. بنا بر برخی گزارش‌ها مرز ترکیه، محل نیروگیری و ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل اسلام‌گرایان به شمار می‌رود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید تصرف تل‌ابیض به این معنی‌ست که «یگان‌های مدافع خلق» کنترل خطی ۴۰۰ کیلومتری از مرز سوریه با ترکیه را در دست گرفته‌اند.

تهاجم زمینی نیروهای کرد و دیگر شورشیان، با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا همراه بوده است.

اما پیشروی نیروهای کرد در عمق منطقه تحت کنترل حکومت خودخوانده اسلامی، نگرانی مقام‌های آنکارا را همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی، بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه، ۲۵ خرداد ماه گفته است به نظر می‌رسد «منطقه» کردها در حال تشکیل است. به گزارش این خبرگزاری «یگان‌های مدافع خلق» در نوامبر سال ۲۰۱۴ تشکیل منطقه‌ای خودمختار کرد در شمال سوریه را اعلام کرده بود.

معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته «یگان‌های مدافع خلق»، حزب کرد اتحادیه دمکراتیک سوریه و «داعش» را متهم به داشتن «رابطه‌ مشترک عجیب» کرده است.

ترکیه اتحادیه دمکراتیک سوریه را بخشی از پ‌کا‌کا می‌داند که در آن کشور یک «سازمان تروریستی» شناخته می‌شود.

از سوی دیگر دستگاه‌های امنیتی ترکیه خود در مواردی متهم به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل اسلام‌گرایان در سوریه شده‌اند.

پیشروی کردها در سوریه در رقه با کنترل حسکه، در همسایگی این استان در ماه گذشته، آغاز شد. کنترل حسکه نیز با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا همراه بوده است.

از سوی دیگر اما نیروهای گروه موسوم به حکومت اسلامی در این زمان توانسته‌اند در مناطقی که تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه بود، مانند پالمیرا، پیشروی کنند.

XS
SM
MD
LG