لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۰

پانسمان زخم گلوله در «۱۵ ثانیه»


اکس‌استال
گلوله که بر پیکر قربانی می‌نشیند هدفش کُشتن است و شوخی بردار هم نیست. سال‌های سال اولین کاری که اطرافیان فرد تیر خورده برایش انجام می‌دادند تلاش غریزی برای بند آوردن خون زخم او بود.

فرآیندی که هر لحظه‌اش معنای مرگ و زندگی داشت، و اینک یک شرکت محصولی ارائه کرده که «۱۵ ثانیه‌ای» زخم گلوله را پانسمان می‌کند.

روزنامه «ایندپندنت» می‌نویسد تا به امروز رایج‌ترین روش جلوگیری از خونریزی فرد پُر کردن زخم با «گاز استریل» بوده است. به این ترتیب که حفره ناشی از اصابت گلوله را- که‌ گاه تا حدود ۱۳ سانتی متر عمق دارد- پر می‌کنند و، بسته به میزان خونریزی، پانسمان را تعویض می‌کنند.

پیدا است که این روش «قرون وُسطایی» چه نتایجی را در بر داشته و امروز، در قرن بیست و یکم، خونریزی همچنان دلیل اول مرگ و میر سربازان در میدان‌های نبرد است.

شرکت «رِومِد-ایکس» دستگاهی را طراحی کرده که ادعا می‌کند می‌تواند ظرف ۱۵ ثانیه زخم را پانسمان کرده و خونریزی را بند آورد. این دستگاه «ایکس-استات» نامگذاری شده و در واقع سُرنگ بزرگی است که در طراحی آن تغییراتی داده شده است. درون لوله «ایکس-استات» تکه اسفنج‌های کوچکی به اندازه قرص‌های معمولی قرار دارد.

به ظاهر در طراحی این وسیله درمانی از کیت اضطراری پنچرگیری الهام گرفته شده است.

قطعات اسفنجی «ایکس-استات» ریز به شکل قرص‌های کوچک یک سانتی متری در لوله سرنگ تعبیه شده و به محض تخلیه در فضای درون زخم منبسط می‌شوند و راه خونریزی بیشتر را می‌بندند. این قرص‌های اسفنجی کوچک به سطوح مرطوب می‌چسبند و فشار کافی برای توقف خونریزی را به سطح آسیب دیده وارد می‌کنند.

استفاده از «ایکس-استات» بسیار ساده است. کافی است یکی از اعضای بهداری یا دیگر سربازان در اطراف شخص گلوله خورده نوک این وسیله را به درون زخم فرو کرده و با فشار انتهای آن محتویات اسفنجی را به درون زخم تزریق کنند.

«ایکس-استات» هم اینک در نوبت دریافت تأیید اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

شرکت «رِومِد-ایکس» اعلام کرده که اختراع فوق را در سه اندازه متفاوت طراحی و به صورت انبوه تولید خواهد کرد تا قابلیت استفاده در زخم‌های مختلف را داشته باشد. هر کدام از این سرنگ‌ها از جنس پلی کربنات سبک وزن ساخته شده و بهایی حدود ۱۰۰ دلار خواهد داشت.

سایت «بیزنس اینسایدر» نیز در گزارشی درباره «ایکس-استات» به سابقه سرمایه‌گذاری بنیاد متعلق به بیل گیتس و همسرش در این طرح اشاره کرد.

به نوشته این سایت، بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» در تابستان سال گذشته با تأمین بودجه اولیه طرح شرکت «رِومِد-ایکس» و دانشگاه بهداشت و علوم اورگن را در اجرای پروژه «ایکس-استات» یاری کرد.

در همین حال، شرکت «رِومِد-ایکس» اعلام کرده که قصد دارد در آینده اسفنج مخصوص مورد استفاده در «ایکس-استات» را با نوعی ماده قابل جذب در بدن تعویض کند. بدین ترتیب با یک بار استفاده از این وسیله جلوی خونریزی گرفته خواهد شد و نیازی به تعویض پانسمان وجود نخواهد داشت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG