لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۳

حمله طالبان به فرودگاه بین‌المللی کابل؛ «درگیری پایان یافت»


نیروهای امنیتی افغان در محل درگیری
ژنرال داوود امین، معاون فرماندهی امنیتی کابل به رادیو آزادی (بخش افغانستان در رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی) گفت که تمام مهاجمان به فرودگاه کابل که در یک ساختمان نیمه‌کاره در نزدیک میدان هوایی پنهان شده بودند، کشته شده‌اند.

گروه شبه‌نظامی طالبان در افغانستان پیشتر مسئولیت حمله امروز، بیستم خرداد ماه، به فرودگاه بین‌المللی کابل را بر عهده گرفته بود.

فرودگاه بین‌المللی کابل یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های عملیاتی نیروهای ناتو نیز هست، نیروهای نظامی و پلیس مراقبت شدیدی از آن می‌کنند و برای راه یافتن به آن باید از چندین ایست بازرسی گذشت.

خبر این حمله که در ساعات اولیه روز دوشنبه آغاز شد، با انتشار تصاویری از انفجار و تیراندازی در اطراف فرودگاه بین‌المللی کابل به رسانه‌ها راه پیدا کرد.

خبرگزاری روزیترز در آغاز گفت گزارشی در مورد قربانیان یا زخمی‌های این حمله در دست نیست.

اما ساعتی پیش صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در گفت‌وگویی با رادیو آزادی (بخش افغانستان در رادیو اروپای آزاد رادیو آزادی) گفت «تاکنون سه تن از مهاجمان از پا در آمده و سه یا چهار تن دیگرشان مقاومت می‌کنند».

با این حساب تعداد مهاجمان بین هفت تا هشت نفر برآورد شده است.

خبرگزاری رویترز تعداد مهاجمان را هفت نفر عنوان کرده است که انتحاری‌کنندگان نیز در میانشان بودند.

شاهدانی که در محل حضور داشتند نیز به رادیو آزادی گفته‌اند «حدود ده تن از افراد مسلح با سلاح‌های سبک و سنگین وارد یک ساختمان نیمه‌کاره در شمال میدان هوایی کابل شدند».

به گفته این شاهدان «مهاجمان مسلح با سلاح‌های سنگین بخش‌های از میدان هوایی را نیز هدف قرار دادند».

سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید به نیروهای امنیتی‌ای که در عملیات علیه مهاجمان حضور دارند «آسیبی نرسیده است» اما اضافه می‌کند در مورد تلفات احتمالی از ساکنان در محل بی‌اطلاع است.
XS
SM
MD
LG