لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۷

در حمله به مخالفان دولت در تایلند ۲ نفر کشته شدند


اعتراضات و تظاهرات و نیز درگیری‌ها میان مخالفان و هواداران دولت در تایلند ماه‌ها است که ادامه دارد
حمله مردان مسلح ناشناس به جمع گروهی از معترضان مخالف دولت در بانکوک، پایتخت تایلند، به کشته شدن ۲ نفر از مخالفان انجامید و ۲۲ نفر نیز در پی آن زخمی شده‌اند.

اعتراضاتی که روز ۲۴ اردیبهشت ماه قربانیان تازه‌ای گرفت، ماه‌ها است که ادامه دارد و طی آن هواداران و مخالفان دولت بارها با یکدیگر درگیر شده‌‌اند.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که گروه کوچکی که به تفنگ و نارنجک مسلح بوده است، در ساعات اولیه چهارشنبه در بخشی از منطقه قدیمی بانکوک به جمع معترضان حمله کرده است.

معترضان خواستار کنار گذاشته شدن کامل دولت خانم اینگلاک چیناوات (شیناواترا) هستند. او اما از هواداران بسیاری در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته تایلند برخوردار است که به «سرخ‌پوش‌ها» مشهورند و در اعتراضاتی دامنه‌دار علیه دولت پیشین آن کشور شرکت داشتند.

دادگاه قانون اساسی تایلند، در هفته گذشته به اتفاق آرا، به برکناری نخست‌وزیر چیناوات به دلیل «نقض قانون اساسی» رای داد.

اتهام خانم چیناوات، سوء‌استفاده از اختیاراتش در انتقال یکی از مسئولین امنیتی کشور به سمتی دیگر اعلام شد، که اقدامی خلاف قانون اساسی و برای منافع حزبی عنوان شده است. پنج وزیر دیگر کابنیه نیز برکنار شده‌اند.

وزیر بازرگانی تایلند به‌عنوان نخست وزیر موقت این کشور منصوب شده و قرار است انتخاباتی در بیستم ژوئیه ( ۲۹ تیرماه) برگزار شود.

در هر حال بیشتر اعضای دولت خانم چیناوات، هچنان قدرت را در دست داشته و قرار است انتخابات را نیز برگزار کند.

پیش‌بینی‌ها از پیروزی مجدد اینگلاک چیناوات حکایت دارند.

مخالفان او که عمدتا طبقه متوسط، مرفه و شهرنشین هستند، خواستار تشکیل یک شورای ملی به جای دولت فعلی‌اند.

سنای آن کشور قرار است در این مورد جلسه ویژه‌ای تشکیل دهد.

طی ماه‌های گذشته بارها میان هواداران و مخالفان دولت و خاندان چیناوات درگیری‌هایی رخ داده است.

اعترضات خیابانی به دولت چیناوات (حزب فوآ تای) -که خود در پی اعتراضات خیابانی سه سال پیش به قدرت رسید- عمدتا با حمایت از حزب مخالف «دمکرات» انجام می‌شود.
XS
SM
MD
LG