لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۸

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مراسمی که شماری از اعضای گروه راست افراطی «آلت-رایت» در آن «هایل ترامپ» سر داده و سلام نازی می‌دهند را محکوم کرده‌است. او در عین حال از مشاور ارشد خود، استیون بَنـِن، که گفته می‌شود به جنبش ملی‌گرایی با محور نژاد سفید موسوم به «آلت-‌رایت» فضای رسانه‌ای داده، دفاع کرد.

هفته پیش نشریه «آتلانتیک» ویدئویی را منتشر کرد که در آن حاضران در مراسم یک گروه افراطی دست‌راستی، مانند هواداران هیتلر، به ترامپ سلامِ نازی می‌دهند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

سخنران اصلی مراسم، ریچاد اسپنسر، که رئیس این گروه (مؤسسه سیاست ملی) است، سخنانی ستایش‌آمیز در مورد دونالد ترامپ مطرح کرده‌است.

«مرکز حقوقی فقر جنوبی»، یک گروه بزرگ فرادولتی و مدنی که با نژادپرستی مقابله می‌کند، «مؤسسه سیاست ملی» را تشکلی می‌داند که معتقد است «هویت سفیدپوستان زیر ضربات نیروهای چندفرهنگی قرار دارد». به گفته «مرکز حقوقی فقر جنوبی» این «مؤسسه» یک گروه «ملی‌گرای سفید» است که «نفرت‌پراکنی» می‌کند.

انتشار ویدئوی این افراد و درود هیتلری دادن آن‌ها به ترامپ، واکنش رئیس‌جمهوری منتخب را در بر داشته‌است. دونالد ترامپ، دوم آذر ماه در گفت‌وگویی با روزنامه نیویورک‌تایمز، آن‌ها را محکوم کرده: «من آن‌ها را انکار و محکوم می‌کنم».

او در عین حال تاکید کرده قصد بال و پر دادن به این افراد را ندارد: «اگر آن‌ها (با پیروزی من در انتخابات) پر و بال گرفته‌اند، در این مورد تحقیق و اندیشه خواهم کرد تا بدانم چرا این‌طور شده‌است».

کارزار رئیس‌جمهوری منتخب نیز یک روز پیش از آن با انتشار بیانیه‌ای گفته بود ترامپ به «محکومیت نژادپرستی به هر شکل آن ادامه خواهد داد و او در انتخابات پیروز شده، چون رهبر همه مردم آمریکا شود. هر برداشت دیگری، در مورد جنبشی (برای انتخاب ترامپ) که آمریکایی‌هایی با هر پیشینه‌ای را در بر می‌گیرد، ارائه اطلاعات کاملا نادرست است».

استفن بنن زمانی مسئولیت اداره وب‌سایت بریبارت‌نیوز را در دست داشت. او در عین حال آخرین رهبر کارزار انتخاباتی ترامپ بود.
استفن بنن زمانی مسئولیت اداره وب‌سایت بریبارت‌نیوز را در دست داشت. او در عین حال آخرین رهبر کارزار انتخاباتی ترامپ بود.

از سوی دیگر رئیس‌جمهوری منتخب از مشاور ارشد خود، استفن بنن، دفاع کرده‌است. آقای بنن، زمانی مدیر وب‌سایت «برایت‌بارت» بود. این وب‌سایت یکی از رسانه‌های مشهوری است که گفته می‌شود جنبش ملی‌گرایی با محور نژاد سفید موسوم به «آلت-رایت» در آن تریبونی برای ارائه خود یافت. آقای بنن خود در واکنش به این موضوع گفته آلت‌-رایت، تنها بخشی از کل آن‌ چیزی بود که در سایت برایت‌بارت ارائه می‌شد. او اتهام‌های دیگر در مورد عقاید ضدیهودی را نیز رد کرده‌است.

آقای ترامپ می‌گوید اگر معتقد بود که استیون بنن، فردی نژادپرست یا عضو آلت-رایت است «به استخدام او حتی فکر هم نمی‌کرد».

رئیس‌جمهوری منتخب می‌گوید آقای بنن، به خاطر این اتهام‌هایی که به او وارد شده، زمان سختی را می‌گذراند و بسیاری اکنون از او دفاع می‌کنند.

سایت بریبارت روز سه‌شنبه در خبرهای صفحه اول خود ترامپ را به خاطر منصرف شدن از پی‌گیری «پرونده» هیلاری کلینتون، به «پشت پا زدن به وعدهایش» متهم کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG