لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۶

ماکان دل‌رحیم؛ معاون مشاور حقوقی ترامپ


ماکان دل‌رحیم، حقوقدان ایرانی‌آمریکایی که در کابینه دونالد ترامپ سمت معاونت مشاور حقوقی رئیس جمهوری را دارد، زاده شهر شیراز و دانش آموخته بهترین دانشگاه‌ها در غرب و شرق آمریکاست.

آقای دل‌رحیم پیش از پیوستن به کابینه ترامپ، از شریکان یک سازمان حقوقی خصوصی (وکالت) در واشینگتن بود. دفتر وکالت او وکالت چندین کمپانی بزرگ آمریکایی مانند «اوراکل» را برعهده داشته و در همان حال در دانشگاه های معتبری چون «دانشگاه پپرداین» در مالیبوی کالیفرنیا تدریس می‌کرد.

او در سال ۱۹۹۸ میلادی از مشاوران حقوقی کمیته قضایی سنای آمریکا بود که پس از دو سال به سمت رئیس مشاوران و مسئول کارکنان حقوقی کمیته ارتقا پیدا کرد.

در دور اول ریاست جمهوری جرج بوش به سال ۲۰۰۳ میلادی، به عضویت کمیسیون اصلاح اداره (آنتی تراست) مبارزه با انحصار کمپانی ها در وزارت دادگستری منصوب شد و سه سال در این پست خدمت کرد.

ماکان دل‌رحیم دکترای حقوق قضایی را که در آمریکا با مخفف «جی دی» شناخته می‌شود از دانشکده حقوق دانشگاه جورج واشینگتن دریافت کرد.

او همچنین دارای مدرک فوق لیسانس و به‌عبارتی کارشناسی ارشد از دانشگاه جانز هاپکینز است و دوره لیسانس را هم در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس سپری کرده است.

آقای دل‌رحیم اگرچه در میان سیاستمداران چندان مسن محسوب نمی‌شود اما از چهره‌های باسابقه جمهوری‌خواهان در دعاوی حقوقی علیه دموکرات‌ها است.

این چهره حقوقی دولت دونالد ترامپ، در مقاله‌ای که ماه مارس سال ۲۰۱۶ و پیش از انتخاب آقای ترامپ به مقام ریاست جمهوری، در نیویورک‌پست منتشر کرد، گفت که اگرچه آقای ترامپ انتخاب اول او نیست اما جمهوری‌خواهان باید از او حمایت کنند تا مانع پیروزی هیلاری کلینتون و تسخیر دیوان عالی آمریکا توسط دموکرات‌ها شوند.

حدود ۱۰ روز پس از انتصاب ماکان دل‌رحیم به مقام معاونت مشاوره حقوقی کاخ سفید، رئیس جمهور آمریکا، نیل گورسوچ را به عنوان نامزد پیشنهادی خود برای دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

آقای دل‌رحیم دارای همسر و سه فرزند خردسال است.

دیدن نظرات (۷۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG