لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۱

ترامپ در مراسم سالیانه شام رئیس‌جمهوری آمریکا و خبرنگاران شرکت نمی‌کند


رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده که طی هفته‌های گذشته از عملکرد شماری از نشریات و رسانه‌های ایالات متحده انتقاد کرده، می‌گوید در مراسم سالیانه شام با خبرنگاران کاخ سفید، شرکت نمی‌کند.

دونالد ترامپ، هفتم اسفند ماه، در پستی در حساب کاربری‌اش در توئیتر می‌گوید «من در مراسم شام خبرنگاران کاخ سفید شرکت نخواهم کرد. لطفا برای همه آرزوی سلامتی کنید و عصر خوبی داشته باشید».

رئیس‌جمهوری آمریکا چندین بار به انتقاد از شماری از رسانه‌های جمعی و پرمخاطب آمریکا پرداخته و آن‌ها را به نشر «اخبار جعلی» متهم کرده‌است. در یک نمونه نیز، در جریان یک سخنرانی از آن‌ها با عنوان «دشمنان مردم آمریکا» نام برده‌است.

از طرف دیگر طی این زمان، شماری از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران نیز گفته بودند احتمالا از شرکت در این مراسم صرف نظر می‌کنند.

مراسم سالیانه، ۲۹ آوریل، دو ماه دیگر برپا می‌شود. این مراسم به طور سنتی با اجرای برنامه‌های کمیک، و در موارد مختلف نیز انتقاد از رئیس‌جمهوری ایالات متحده، همراه است.

رئیس‌جمهوری که با «بانوی نخست» و مقام‌های ارشد کاخ سفید در مراسم شرکت می‌کند، نیز معمولا خود در سخنرانی‌اش به لطیفه‌گویی می‌پردازد. بسیاری از خبرنگاران و صاحبان و مدیران رسانه‌های ایالات متحده در این مراسم شرکت دارند.

تازه‌ترین تحولات پس از آن است که هفته گذشته به شماری از رسانه‌های منتقد دولت آقای ترامپ، اجازه حضور در نشست مطبوعاتی غیررسمی کاخ سفید داده نشد؛ شبکه خبری سی‌ان‌ان، پولیتیکو، بازفید و روزنامه نیویورک‌تایمز، از جمله این رسانه‌ها بودند. این موضوع با انتقاد شماری از خبرنگاران و رسانه‌ها روبه‌رو شده‌است.

کاخ سفید گفته این کار با هدف محروم کردن روزنامه‌نگاران منتقد ترامپ، به نفع رسانه‌های حامی دولت، نبوده‌است؛ در میان دعوت‌شدگان رسانه‌هایی مانند فاکس و «بریبارت» قرار دارند، در عین حال آسوشیتدپرس، سی‌بی‌اس، تایم، ان‌بی‌سی یا وال‌استریت‌جورنال نیز به این جلسه غیررسمی دعوت شدند. البته خبرنگاران آسوشیتدپرس و تایم از حضور در نشست غیررسمی خودداری کردند.

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG