لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۲۵

ترامپ و رئیس‌جمهوری مصر در واشینگتن دیدار می‌کنند


دو رئیس‌جمهوری تنها چند روز پس از آغاز به کار آقای ترامپ در بهمن ماه ۱۳۹۵ با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، سوم آوریل (۱۴ فروردین) در واشینگتن دیدار می‌کنند. یک مقام دولتی ایالات متحده می‌گوید این دیدار برای «احیای روابط دو طرف» صورت می‌گیرد.

دو رئیس‌جمهوری تنها چند روز پس از آغاز به کار آقای ترامپ در بهمن ماه ۱۳۹۵ با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. یک مقام کاخ سفید آمریکا ۳۰ اسفند گفته بود آقای سیسی به واشینگتن دعوت شده‌است.

↯​برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید

گفت‌وگوی تلفنی دو طرف -آن‌طور که مقام‌های در واشینگتن و قاهره اظهار داشته‌اند- در پیوند با افزایش اقدامات برای مقابله با تروریسم بود. دونالد ترامپ همچنین بر تعهد خود به روابط دوجانبه تاکید کرده بود.

گفته‌ها و تحلیل‌های مطرح‌شده طی هفته‌های گذشته نشان می‌دهد احتمالا روابط آمریکا و مصر وارد مرحله‌ای تازه خواهد شد و ممکن است حتی «قوی‌تر» از دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما باشد.

رئیس‌جمهوری مصر، در پی پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ایالات متحده گفته بود او «نشان داده است که درکی عمیق و اساسی از وقایع منطقه به طور کلی، و وقایع مصر به‌طور مشخص، دارد».

دونالد ترامپ نیز در یکی از گفت‌وگوهایش با شبکه خبری «فاکس» سیسی را «فردی بسیار جالب» توصیف کرده بود که «قدرت را در مصر در دست گرفت، و واقعا قدرت را در دست گرفت».

عبدالفتاح سیسی، ژنرال پیشین ارتش مصر، در راس فرمانده کلی نیروهای مسلح آن کشور، در ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۲، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برآمده از گروه «اخوان‌المسلمین» در مصر را از قدرت برکنار کرد.

پیش از برکناری مرسی، صدها هزار نفر از مخالفان او مدت‌ها دست به تجمعات و راه‌پیمایی‌های مختلفی زده بودند. پس از برکناری مرسی نیز تظاهرات و راه‌پیمایی‌های هواداران او برای مدت‌ها ادامه پیدا کرد. طی هر دو دوره شماری از معترضان و غیرنظامیان جان خود را از دست دادند.

ادامه خشونت‌ها در مصر سبب شد تا دولت ایالات متحده به رهبری باراک اوباما، در مهر ماه ۱۳۹۲ (سه ماه پس از برکناری مرسی) ارسال بخشی از سلاح‌ها و کمک‌های نظامی و مالی خود به مصر را متوقف کند. دو سال بعد واشینگتن اعلام کرد به تعلیق کمک‌های نظامی خاتمه می‌دهد.

یک مقام فعلی کاخ سفید از دولت آقای سیسی ستایش کرده و گفته‌است او «رهبری کارزار مصر در نبرد با تهدیدهای طولانی‌مدت ناشی از تروریسم را در [صحرای] سینا در دست گرفته‌است».

رئیس‌جمهوری مصر ۱۲ فروردین ماه راهی ایالات متحده شده و پیش از دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا با شماری از اعضای دولت آن کشور و قانونگذاران کنگره دیدار خواهد کرد.

ترامپ پس از دیدار با سیسی، در ۱۶ فروردین ماه در کاخ سفید، میزبان ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن خواهد بود.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG