لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۹

ترامپ فرمان جدید منع ورود را «روز دوشنبه امضا می‌کند»


دونالد ترامپ در زمان صدور فرمان اولیه گفته بود «ما می‌خواهیم فقط کسانی را در کشور خود بپذیریم که از کشور ما حمایت می‌کنند»

یک مقام کاخ سفید گفته است رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان جدید مهاجرتی و منع موقت ورود را روز دوشنبه امضا خواهد کرد. در فرمان اولیه دونالد ترامپ، صدور روادید و ورود شهروندان ایران و شـِش کشور دیگر به آمریکا به‌طور موقت متوقف شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۱۶ اسفند ماه به نقل از یک مقام کاخ سفید می‌گوید فرمان اجرایی جدید آماده شده و روز دوشنبه (به‌وقت آمریکا) ابلاغ می‌شود. نام این مقام دولتی فاش نشده‌است.

فرمان منع موقت ورود کشورهای هفت‌گانه به آمریکا چند روز پس از آغاز به کار آقای ترامپ، توسط او صادر شد. اما این فرمان با ممانعت‌های قانونی روبه‌رو شد و در نهایت دادگاه فدرالی در واشینگتن، در میانه بهمن ماه، رای به تعلیق موقت آن داد.

پس از آن بود که دولت آمریکا اعلام کرد در حال آماده‌کردن فرمانی تازه، با در نظر گرفتن ادله قانونی‌ست.

با این همه صدور این فرمان چندین بار عقب افتاده بود و در نهایت در هفته گذشته نیز مقام‌های کاخ سفید از ابلاغ آن در هفته میلادی پیش‌رو خبر دادند.

فرمان اولیه آقای ترامپ به طور موقت، جلوی ورود شهروندان ایران، عراق، سومالی، سودان، یمن، سوریه و لیبی را می‌گرفت و برنامه پذیرش پناهجویان را نیز لغو می‌کرد.

آسوشیتدپرس می‌گوید انتظار می‌رود در فرمان جدید نام کشور عراق حذف شده و تغییراتی دیگر نیز در آن لحاظ شده باشد؛ از جمله این احتمال وجود دارد که روادیدهای صادرشده تا کنون برای شهروندان کشورهای مشمول، متحرم شمرده شود.

فرمان اولیه آقای ترامپ با مخالفت‌های گروه‌های فرادولتی مانند اتحادیه آزادی‌های مدنی روبه‌رو شد، و نیز شماری از نویسندگان، هنرمندان یا محققان به مخالفت با آن پرداختند. شماری از منتقدان این فرمان را تبعیض‌آمیز می‌دانند، شماری دیگر نیز می‌گویند این فرمان جلوی ورود فرهیختگان، کنشگران و دانش‌آموختگان ارشد کشورهای مشمول را می‌گیرد. حامیان این فرمان، تبعیض‌آمیز بودن آن را -برای نمونه در مورد مسلمانان- رد کرده و می‌گویند ده‌ها کشور مسلمان دیگر شامل این فرمان نمی‌شوند. آن‌ها در عین‌حال هدف از اجرای موقتی آن را انجام اصلاحات در سیستم صدور روادید، حفظ امنیت خاک آمریکا و مردم این کشور توصیف می‌کنند.

فرمان اولیه منع موقت ورود هشتم بهمن ماه صادر شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG