لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۳

ترامپ وزیر کشور خود را «انتخاب کرده است»‎


آقای زینکه در «ساختمان ترامپ» در نیویورک

رسانه‌های آمریکایی و شماری از خبرگزاری‌ها می‌گویند رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، رایان زینکه، نماینده دور اول در کنگره آمریکا، و از فرماندهان پیشین نیروهای ویژه «نیوی سیل» را برای پست وزارت کشور معرفی خواهد کرد.

آقای زینکه، عضو تازه‌وارد حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان از ایالت مونتانا است. شبکه خبری فاکس می‌گوید نه تیم انتقالی دونالد ترامپ و نه رایان زینکه، هنوز به گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند، اما آقای زینکه این پیشنهاد را «پذیرفته است».

خبرگزاری رویترز می‌گوید در صورت تائید، او هدایت وزارت‌خانه‌ای با ۷۰ هزار کارمند در سراسر ایالات متحده را در دست خواهد گرفت؛ وزارت‌خانه‌ای که در عین حال نظارت بر ۲۰ درصد از اراضی فدرال آمریکا را نیز برعهده دارد.

البته وظایف «وزارت کشور» در آمریکا با وظایف وزارت‌خانه‌های مشابه در دیگر کشورهای جهان تفاوت‌های عمده‌ای دارد. عمده وزارت‌خانه‌های متمرکز بر امورد داخلی در کشورهای دیگر جهان، وظایفی را بر عهده دارند که در آمریکا بر عهده «وزارت امنیت داخلی» است.

وزارت کشور در آمریکا عمدتا وظیفه نظارت و مدیریت اراضی فدرال و منابع طبیعی را بر عهده دارد. سازمان‌ها و اداره‌هایی مانند پارک‌های ملی، موسسه پژوهش‌های جغرافیایی یا دفتر مدیریت اراضی در ایالات متحده، تحت نظارت وزارت کشور فعالیت می‌کنند.

آن‌طور که رسانه‌های ایالات متحده گزارش داده‌اند، رایان زینکه، ۵۵ ساله، از هواداران حفاظت و نگه‌داری اراضی فدرال، تحت مدیریت و نظارت دولت مرکزی‌ست؛ برخلاف خواسته شماری دیگر از سیاست‌مداران جمهوری‌خواه که تمایل دارند کنترل این اراضی به ایالت‌ها واگذار شود یا روند خصوصی‌سازی آن‌ها آغاز شود.

جیسون میلر، سخنگوی آقای ترامپ، نیز روز دوشنبه گفته بود زینکه «از حامیان ثابت‌قدم استقلال انرژی آمریکا است و از سیاست استفاده از همه انرژی‌ها، فسیلی، تجدیدپذیر و انرژی‌های جایگزین، پشتیبانی می‌کند».

رایان زینکه از هواداران ترامپ از همان روزهای نخست کارزار و رقابت‌های انتخاباتی او است. انتخاب او برای این پست، مانند دیگر اعضای اصلی کابینه، باید به تائید سنا برسد.

XS
SM
MD
LG