لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۰۲

«سارنایف‌ها می‌خواستند پس از بوستون به نیویورک حمله کنند»


جوهر (راست) و تیمورلنگ سارنایف در تصاویری که اف‌بی‌آی پس از انفجارهای بوستون منتشر کرد
مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک می‌گوید، جوهر سارنایف، برادر کوچکتر تیمورلنگ (تامرلن) که در عملیات پلیس کشته شد، به پلیس فدرال آمریکا گفته آنها به این نتیجه رسیده‌ بودند که هدف بعدی بمب‌گذاری نیویورک است.

آقای بلومبرگ، روز پنج‌شنبه گفت بر اساس اطلاعاتی که از اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، دریافت کرده برادران سارنایف قصد داشتن با خودرویی به نیویورک بیایند و مابقی بمب‌های خود را در میدان تایمز آن شهر منفجر کنند.

شهر نیویورک، یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی جهانی، در سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی هدف حمله‌های تروریستی شبکه القاعده قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ریموند کلی، رئیس پلیس شهر نیویورک هم گفته است جوهر سارنایف در اعتراف دومی که در این مورد ارائه کرده گفته است او و برادرش قصد داشتند باقی‌مانده بمب‌های خود را در نیویورک منفجر کنند.

او در نخستین اعتراف خود گفته بود که آنها می‌خواستند برای «گرفتن جشنی» به نیویورک بروند.

به گفته این مقام ارشد پلیس نیویورک، آنها به همین منظور خودرویی را سرقت کرده بودند و در راه نیویورک بودند که در بوستون با پلیس درگیر می‌شوند. در این درگیری تیمورلنگ، برادر بزرگ‌تر کشته و جوهر فراری می‌شود. اندکی بعد پلیس در عملیاتی گسترده، برادرکوچکتر را نیز در شهر واترتون دستگیر کرد.

ریموند کلی می‌گوید شواهدی در دست نیست که نشان دهند همینک احتمال حمله تروریستی به نیویورک وجود دارد. با این همه او تاکید کرد، کارآگاهان در حال پیگیری دو دیداری هستند که جوهر سارنایف پیشتر از نیویورک کرده بود.

جوهر سارنایف به دلیل زخمی شدن در بیمارستان به سر می‌برد و بنا بر گزارش‌ها تنها می‌تواند با تکان دادن سر یا به صورت نوشتاری به پرسش‌های پلیس پاسخ دهد.

برادران سارنایف که تبار چچنی دارند متهم‌اند که در انفجار دو بمب در ماراتن بوستون در روز دوشنبه، ۲۶ فروردين‌ماه، دست داشتند. در این انفجارها سه نفر کشته و ۱۸۰ نفر زخمی شدند.

زبیده سارنایف، مادر این دو برادر، روز پنج‌شنبه در کنفرانسی خبری در داغستان روسیه، اتهام دست داشتن فرزندان خود در حمله‌های بوستون را رد کرد.

گزارش‌هایی منتشر شده که مقام‌های امنیتی روسی ظن خود را در مورد گرایش تیمورلنگ سارنایف به اسلام افراطی به اطلاع پلیس فدرال آمریکا رسانده بودند. با وجود آنکه بر پایه این گزارش‌ها اف‌بی‌آی پرونده او را بسته بود اما بیش از یک سال پیش نامش به یکی از فهرست‌های دربرگیرنده مظنونان تروریستی در آمریکا اضافه شده بود.
XS
SM
MD
LG