لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۳۹

پیشنهاد اروپا: اخراج فوری و گسترده مهاجران غیرقانونی از یونان


توسک
توسک

دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا در دیدار با نخست‌وزیر ترکیه ایده ایجاد راهکاری فوری و گسترده برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی از یونان را مطرح کرده‌است.

توسک پس از دیدار با احمد داوداغلو، نخست‌وزیر ترکیه، گفته آن کشور می‌تواند تصمیم بگیرد، چگونه از شمار پناهجویان عازم اروپا بکاهد و این موضوع به آنکارا بستگی دارد.

ایده مطرح شده «که بسیاری در اروپا با آن موافق هستند»، «مکانیزمی گسترده و فوری» برای بازگرداندن «مهاجران بی‌رویه‌ای» است که وارد یونان می‌شوند.

به گفته رئیس اتحادی اروپا، چنین چیزی به طور موثری به مدل تجاری که قاچاقچیان راه انداخته‌اند، ضربه می‌زند.

او می‌گوید شمار پناهجویان وارد شده به اروپا، همچنان بسیار بالا است.

آقای توسک در حال انجام دور تازه‌ای از مذاکرات با شش کشور، از جمله یونان و ترکیه، بر سر مسئله پناهجویان، از مهاجران اقتصادی غیرقانونی خواسته‌است به اروپا نیایند، چراکه این کار بی‌فایده است.

دونالد توسک، ۱۳ اسفند ماه در یونان با آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر آن کشور، دیدار کرد. او ۱۴ اسفند ماه در استانبول با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار می‌کند.

دیدار ترکیه آخرین دیدار از رشته مذاکرات اخیر توسک، پیش از نشست بروکسل است؛ نشستی میان اعضای اتحادیه اروپا و ترکیه که هدف از آن، گفت‌وگو بر سر گسترده‌ترین بحران ناشی از پناهجویان در دهه‌های گذشته است.

یونان از مهم‌ترین مبادی ورودی پناهجویان به اروپا است، که که از طریق دریا خود را به آن رسانده‌اند. بسیاری از پناهجویان در جزایری که به گفته مقام‌های آن کشور از جمعیت «لبالب شده» مستقر شدند. برخی نیز موفق شدند از طریق زمینی راهی آلمان و برخی دیگر کشورهای غرب و شمال اروپا شوند. آلمان به تنهایی مقصد بیش از یک میلیون پناهجو بوده است.

گزارش‌ سازمان بین‌المللی مهاجرت نشان می‌دهد که از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۲۰ هزار نفر از طریق ترکیه وارد یونان شده‌اند. دست‌کم ۳۲۰ نفر از آنها در جریان سفر جان خود را از دست داده‌اند. در سال گذشته میلادی ۸۵۰ هزار پناهجو و مهاجر غیرقانونی وارد یونان شده بودند.

XS
SM
MD
LG