لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۳۲

آمریکا، اوگاندا را به دلیل وضع قوانینی ضد همجنس‌گرایان تحریم کرد


در سال ۲۰۱۱ دیوید کاتو، یک فعال حقوق همجنس‌گرایان در اوگاندا به قتل رسید (در تصویر شرکت‌کنندگان در مراسم سوگواری کاتو)
ایالات متحده، روز ۲۹ خرداد، تحریم‌هایی را علیه اوگانادا، به دلیل وضع قوانینی علیه همجنس‌گرایان، وضع کرد که شامل لغو یک تمرین نظامی، انسدادهایی در صدور روادید و معلق کردن برخی کمک‌ها به آن کشور می‌شود.

به گفته کاخ سفید قانون‌گذاران آن کشور «علیه حقوق بشر اقدام کرده و روابط دوطرفه را پیچیده کرده‌اند».

دولت آمریکا از اوگاندا خواسته است در قوانین وضع شده تجدید نظر کند.

قانون تازه در اوگاندا که در ماه فوریه گذشته به امضای رئیس‌جمهوری آن کشور رسید، به ساز و کار قضایی اجازه می‌دهد تا برای «تکرار همجنس‌گرایی» حبس ابد در نظر بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند بازداشت همجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده است.

همین خبرگزاری از قول جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در سخنرانی‌ای در مراسم «گی پاراد» برای اعضای این وزارت‌خانه، نقل کرده است که «از اوگاندا تا روسیه تا ایران، جوامع همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها با قوانین و کنش‌های تبعیض‌آمیزی روبه‌رو هستند که امنیت آنها را به خطر انداخته، حقوق انسانیشان را نقض می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید «هر کدام از ما وظیفه داریم علیه چنین روند جهانی که به افزایش خشونت و تبعیض علیه همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها می‌انجامد، مقاومت کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا قانون وضع شده در اوگاندا را با قوانین ضد یهود در آلمان نازی مقایسه کرده است.

سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، نیز خواستار تجدید نظر در قوانین علیه همجنس‌گرایان در ۷۶ کشور جهان شده است.

مقام‌های رسمی اوگاندا که در «نقض حقوق انسانی» همجنس‌گرایان نقشی داشته باشند، از این پس اجازه ورود به خاک آمریکا را نخواهند داشت.

بخشی از کمک تقریبا ۵۰۰ میلیون دلاری سالانه آمریکا به دولت اوگاندا نیز معلق می‌شود یا برای سازمان‌های غیردولتی ارسال می‌شود.

ماه گذشته، عفو بین‌الملل و سازمان دیدبان حقوق بشر از بازداشت ۱۷ نفر در آن کشور به «اتهام» داشتن رابطه با همجنس یا «ظن» به داشتن چنین رابطه‌ای، خبر دادند.

بنا بر این گزارش‌ها، بیشتر این افراد بدون تفهیم اتهامی و برخی پس از پرداخت وثیقه آزاد شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG