لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۰

نخست‌وزیر بریتانیا: محافظه‌کاران اکثریت پارلمانی را از دست می‌دهند


رهبران حزب کارگر و محافظه‌کار خانم ترزا می و آقای جرمی کوربین

ترزا می، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا، که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده بود و انتظار می‌رفت اکثریت کرسی‌ها را به‌دست آورد، می‌گوید حزب او قادر نیست به کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت اکثریتی دست پیدا کند.

نتایج اولیه‌ی انتخابات سراسری در بریتانیا، نشان می‌دهد با وجود آن‌که در هفته‌های پیش انتظار می‌رفت محافظه‌کاران از اکثریت معناداری برخودار شوند، آرای این حزب ریزش داشته‌‌است. آن‌چه ممکن است وضعیت نامعلومی از دولت آینده و حتی روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا ترسیم کند.

نخستین واکنش‌ها به نتایج اولیه، درخواست‌ها برای کناره‌گیری ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، از مقام خود بود. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است با از دست رفتن حمایت و اعتماد رای‌دهندگان بریتانیایی، زمان آن رسیده که ترزا می کناره‌گیری کند؛ «اگر انتخابات امشب پیامی دارد، پیام این است: نخست‌وزیر انتخابات را اعلام کرد، چون خواستار کسب مشروعیت بود».

خانم می که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده بود، انتظار داشت که اکثریت قابل‌توجهی را در پارلمان به‌دست آورد و در اجرای برنامه‌های خود، از جمله روند خروج کشور از اتحادیه اروپا، با مخالفت‌ها و واکنش‌های کم‌تری روبه‌رو شود. او بامداد ۱۹ خرداد گفته است برای ایجاد ثبات کوشش خواهد کرد؛ «می‌دانم که کشور دوره‌ای از ثبات لازم دارد و نتایج هرچه باشد، محافظه‌کاران به وظیفه خود برای ایجاد ثبات عمل خواهند کرد».

با وجود آن‌که حزب محافظه‌کار ترزا می، بر اساس برآوردها پیشتاز انتخابات است، اما رقابت با احزاب دیگر، در صدر آن‌ها حزب کارگر، کار چندان آسانی نبود و در ساعات اولیه صبح مشخص شد این حزب نمی‌تواند کرسی‌های لازم برای تشکیل یک دولت اکثریتی را به‌دست آورد.

برآوردهای اولیه بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که محافظه‌کاران ۳۱۸ کرسی را از آن خود خواهند کرد. برآورد «اسکای‌نیوز» حاکی از تصاحب شماری بین ۳۱۵ تا ۳۲۵ کرسی‌ست.

مجلس عوام بریتانیا، که هسته اصلی قانون‌گذاری‌ست، ۶۵۰ کرسی دارد و اکثریت باید دست‌کم ۳۲۶ کرسی را در اختیار داشته باشد.

در انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۵، محافظه‌کاران ۳۳۰ کرسی به دست آورده بودند، حزب کارگر ۲۳۲ کرسی داشت و ملی‌گرایان اسکاتلند با ۵۶ کرسی در جایگاه سوم بودند.

نظرسنجی‌ها از نتایج ِ پس از رای‌گیری نشان می‌دهد حزب کارگر ممکن است ۲۶۷ کرسی ِ مجلس عوام را از آن خود کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG