لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۲

تشدید مجدد بحران در اوکراین؛ کی‌یف بار دیگر روسیه را متهم کرد


بیمارستان دونتسک از جمله جاهایی‌ست که هدف آتش‌باری طی تازه‌ترین دور از تشدید نبردها قرار گرفته است

با شدت گرفتن مجدد بحران در شرق اوکراین و افزایش کشته‌ها و زخمی‌های درگیری‌های روزهای گذشته میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان هوادار روسیه، کی‌یف روسیه را متهم کرد که «نیرو و ادوات نظامی» بیشتری به اوکراین فرستاده است.

[بیشتر بخوانید: نبردهای «شدید» در اوکراین برای کنترل فرودگاه دونتسک]

به گفته تلویزیون دولتی اوکراین، آرسنی یاتسه‌نیوک، نخست‌وزیر اوکراین، روز ۲۹ دی ماه، گفته است «بخش اطلاعاتی ارتش اوکراین تائید کرده است که پرسنل و ادوات نظامی از روسیه به اوکراین انتقال داده شده‌اند».

یکی از سخنگویان نخست‌وزیر اوکراین در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است نقل‌قول‌های منتشر شده از آقای آرتسه‌نیوک، درست است.

آرسنی یاتسه‌نیوک می‌گوید «تانک، سیستم‌های موشکی گراد، بوک و اسمرچ و سیستم‌های رادیویی در بازار محلی دونتسک فروخته نمی‌شوند. تنها روسیه و وزارت دفاع (اوکراین) آنها را در اختیار دارد».

روسیه در موارد پیشین اتهام‌های مشابه در مورد کمک عملی به تجزیه‌طلبان در دونتسک را رد کرده است، هر چند هنوز واکنشی به تازه‌ترین اتهام‌ها نشان نداده است.

علاوه بر کی‌یف، کشورهای غربی و پیمان آتلانتیک شمالی نیز مسکو را متهم به حمایت عملی از جدایی‌طلبان کرده‌اند.

فرودگاه دونتسک پیش (بالا) و پس از حملات اخیر
فرودگاه دونتسک پیش (بالا) و پس از حملات اخیر

تجزیه‌طلبان در روزهای گذشته به شدت حملات خود به نیروهای دولتی، پس از عملیات ارتش اوکراین برای بازپس‌گیری برخی از مناطق از کنترل خارج شده، افزوده‌اند. خبرگزاری رویترز می‌گوید، روسیه عملیات نیروهای دولتی را «اشتباه راهبردی» نامیده است.

طی ساعت‌های گذشته ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

نبردها به طور مشخص بر سر فرودگاه دونتسک در جریان بوده اما گزارش‌هایی از حملات در مناطق دیگر نیز منتشر شده است.

تازه‌ترین دور از خشونت‌ها در حالی‌ست که دیدارهایی تازه که قرار بود برای از سرگیری مذاکرات صلح میان طرف‌ها انجام شود، فعلا عملی نشده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در خشونت‌های ماه‌های گذشته در اوکراین بیش از ۴۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG