لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۰۸

نیروهای دولتی اوکراین از فرودگاه دونتسک عقب‌نشینی کردند


یکی از شبه‌نظامیان از کنار یک تانک سوخته ارتش اوکراین در فرودگاه دونتسک می‌گذرد

نیروهای نظامی دولتی اوکراین از خرابه‌های فرودگاه دونتسک، که روزهای اخیر نبردهای شدیدی برای کنترل آن میان آنها و تجزیه‌طلبان هوادار روسیه رخ داده بود، عقب‌نشینی کردند. ساعاتی بعد برخورد موشک یا خمپاره به یک ایستگاه اتوبوس نیز دست‌کم هشت کشته برجای گذاشت.

ارتش اوکراین می‌گوید طی ۲۴ ساعت منتهی به سوم بهمن ماه، ده نفر از نیروهای خود را در نبردها از دست داده است؛ با این حساب روز پنج‌شنبه از مرگبارترین‌ها طی روزهای گذشته برای نیروهای دولتی بوده است.

[بیشتر بخوانید: تشدید مجدد بحران در اوکراین]

پیشتر یکی از سخنگویان ارتش اوکراین اعلام کرده بود این نیروها تصمیم گرفته‌اند که تنها از «ترمینال جدید» فرودگاه عقب بنشینند.

اما خبرگزاری اینترفاکس می‌گوید پرچم اوکراین از فراز ساختمان پایین کشیده شده است.

روز پنج‌شنبه با حمله موشکی یا خمپاره‌ای به یک ایستگاه اتوبوس در دونتسک، غیرنظامیان نیز بار دیگر قربانی بحران‌های ماه‌های گذشته در شرق اوکراین، که تا کنون بیش از ۴۸۰۰ کشته برجای گذاشته، شدند.

الکساندر زاخارچنکو، از رهبران شورشیان شرق اوکراین، از مردم دونتسک خواست تا در محل حمله به ایستگاه اتوبوس، که در آن به یک خودروی عمومی و ساختمان‌های اطراف نیز آسیب رسیده است، جمع شوند. او قول داد که مردم در آن محل با «سربازان دستگیرشده اوکراینی مواجه شوند».

خبرگزاری رویترز می‌گوید پس از آن برخی تصاویر ویدئویی افراد دست‌بسته‌ای را نشان داده‌اند که در کنار ایستگاه اتوبوس هدف خشونت قرار گرفته‌اند.

شمار کشته‌شدگان حمله به ایستگاه اتوبوس بین ۸ تا ۱۳ نفر عنوان شده است.

آرسنی یاتسه‌نیوک، نخست‌وزیر اوکراین، شورشیان را متهم به این حمله کرده است؛ کسانی که به گفته کی‌یف، روسیه آنها را تجهیز کرده است.

[بیشتر بخوانید: رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید روسیه ۹ هزار سرباز به اوکراین فرستاده است]

روسیه با رد این موضوع، حمله روز پنج‌شنبه را «تحریکی خام» توصیف کرده است که کی‌یف برای تضعیف تلاش‌های صلح، دست به انجام آن زده است.

سازمان ملل با محکوم کردن این حمله مرگبار، می‌گوید نمی‌داند چه کسی مقصر است.

در عین حال پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید نظامیان آن کشور «موقعیت‌های خود را به طور مستحکم» حفظ کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است حملات تجزیه‌طلبان «۱۰ بار شدیدتر از گذشته» شده است.

یک مهدکودک که هدف آتش‌باری روزهای اخیر قرار گرفته است
یک مهدکودک که هدف آتش‌باری روزهای اخیر قرار گرفته است

XS
SM
MD
LG