لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۴۹

دیدار مخالفان اوکراین با مقام‌های غربی در مونیخ


آرسنی یاتسه‌نیوک، از رهبران مخالفان اوکراینی (راست) و فرانک-والتر اشتینمایر، وزیر خارجه آلمان
با آغاز نشست جهانی امنیتی مونیخ در یازدهم بهمن ماه، نمایندگان مخالفان دولت اوکراین که به آلمان رفته‌اند، با وزیر خارجه آلمان، رئیس‌جمهوری آن کشور و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده و قرار است روز شنبه نیز با وزیر خارجه آمریکا، گفت‌وگو کنند.

بنا بر گزارش‌ها، هدف از این دیدارها، جلب هم‌یاری و هم‌رایی مقام‌های غربی با مخالفان و معترضان اوکراینی عنوان شده است.

همزمان ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین، که اخیرا مرخصی استعلاجی گرفته بود، قانون تصویب‌شده در پارلمان آن کشور که محدودیت‌های بیشتری بر اعتراضات خیابانی اعمال کرده است را لغو کرد. او در عین حال لایحه عفو عمومی را که به آزادی بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر می‌انجامد، امضا کرده است.

با این همه به نطر نمی‌رسد بحران سیاسی در آن کشور فروکش کرده باشد، به ویژه که دولت خواست اولیه و اصلی مخالفان برای انجام انتخابات زودرس را رد کرده است.

بحران در اوکراین با پیدا شدن دمیتری بولاتوف، از معترضان ناپدید شده، ابعاد تازه‌ای نیز به خود گرفته است.
بحران در اوکراین با پیدا شدن دمیتری بولاتوف، از معترضان ناپدید شده، ابعاد تازه‌ای نیز به خود گرفته است.
روز جمعه در دیدار آرسنی یاتسه‌نیوک، از رهبران مخالفان اوکراینی، و فرانک-والتر اشتینمایر، وزیر خارجه آلمان، آقای یاتسه‌نیوک با اشاره به خواست آنها برای اجرای چیزی شبیه طرح مارشال -طرح موفقیت‌آمیز آمریکا پس از جنگ جهانی دوم برای بازسازی اقتصادی در اروپا- گفته است «ما برای بازسازی اقتصادی و سیاسی به حکومت نظامی در اوکراین احتیاجی نداریم».

مخالفان اوکراینی علاوه بر وزیر خارجه آلمان، با رئیس‌جمهوری آن کشور و نیز کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار کرده‌اند.

خانم اشتون با سفر به اوکراین رایزنی‌ها و تلاش‌هایی را برای پایان دادن به بحران آن کشور انجام می‌دهد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، که مخالفان قرار است روز شنبه با او دیدار کنند، پیشتر گفته بود پیشنهادهای رئیس‌جمهوری اوکراین، برای پایان دادن به بحران سیاسی در آن کشور «هنوز به سطح مناسب برای اصلاحات نرسیده است».

بحران در اوکراین با پیدا شدن دمیتری بولاتوف، از معترضان ناپدید شده، ابعاد تازه‌ای نیز به خود گرفته است.

آقای بولاتوف که با چهره‌ای شدیدا مجروح پیدا شده است، می‌گوید شکنجه شده است، گوشش را بریده‌اند، ناخن‌هایش را کشیده‌اند و در جنگل رهایش کرده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید و نیز کاترین اشتون پس از پیدا شدن بولاتوف و شرح شکنجه‌های او، از این موضوع انتقاد کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز آنچه بر معترض اوکراینی رفته است را «وحشیانه» خوانده است.
XS
SM
MD
LG