لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۵

«شکست» مذاکرات؛ اعتراضات در اوکراین «ادامه می‌یابد»


معترضان همچنان در میدان استقلال می‌مانند
در حالی‌که گفت‌وگو میان دولت اوکراین و احزاب مخالف، روز پنج‌شنبه سوم بهمن ماه، با «شکست» روبه‌رو شده است، معترضان می‌گویند به تظاهرات مسالمت‌آمیز خود ادامه داده و مناطق بیشتری را به «میدان استقلال»، مرکز اصلی تجمع مخالفان در کی‌یف، پیوند می‌زنند.

با این وجود تا روز جمعه میان طرف‌ها «متارکه» موقت مقابله شکل گرفته است.

همزمان سخنگوی حزب «سرزمین پدری»، یکی از سه حزب مخالف دولت که با رئیس جمهور اوکراین دیدار کرده است، روز پنجشنبه اعلام کرده بود بخت پایان دادن به «خونریزی‌‌ها» در اوکراین زیاد است.

این موضوع به تنش‌های روزهای اخیر باز می‌گردد که بیش از پیش شدت گرفته و قربانیانی نیز برجای گذاشته است.

دولت به مخالفان گفته است که «عفو عمومی» اعلام کرده و «همه بازداشت‌شدگان را آزاد می‌کند». این را اوله تیانیبوک، رهبر حزب ملی‌گرای «آزادی» اعلام کرد.

گزارش‌ها حاکی‌ست، زمانی‌که ویتالی کلیچکو، از دیگر رهبران اصلی مخالفان نتایج نشست با دولت را در جمع معترضان بیان می‌کرد، با واکنش «انتقادی» تجمع‌کنندگان روبه‌رو شده، اما در عین حال گفته است که خود او محل تجمع را ترک نخواهد کرد و اعتراضات ادامه خواهد داشت.

کلیچکو گفته است «امیدها و اضطراب‌های معترضان را درک می‌کند».

رهبر حزب آزادی نیز گفته دولت پذیرفته است منطقه‌ای حائل میان نیروهای امنیتی و معترضان در میدان استقلال، مشهور به «ائورو میدان: میدان اروپا» ایجاد کند.

اما زمانی‌که او نیز از تجمع‌کنندگان خواست تا با بالا بردن دست خود موافقت یا مخالفت خود را با ادامه گفت‌وگوها با دولت نشان دهند، با واکنش منفی معترضان روبه‌رو شده است.

ویکتور یانوکوویچ از سوی دیگر از «سیاستمداران شرق و غرب» خواسته است از رقابت میان خود برای «نفوذ» در اوکراین دست بردارند.

معترضان به یانوکوویچ از هواداران نزدیکی به اتحادیه اروپا به‌ شمار می‌روند، سازوکاری که از دولت آن کشور در پی اعتراضات هفته‌های گذشته انتقاد کرده است. دولت یانوکوویچ هوادار نزدیکی به روسیه و اجرای قراردادهای اقتصادی با آن کشور است که به گفته رئیس‌جمهوری منافع بیشتری همراه دارد.

دست‌کم پنج نفر طی تنش‌ها و درگیری‌های شدید میان معترضان و نیروهای امنیتی در هفته روبه‌پایان کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG