لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۲۱

الکساندر زاخارچنکو، از سرشناس‌ترین رهبران تجزیه‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین، گفته است آنها در مذاکرات صلح، که تلاش‌هایی برای از سرگیریش آغاز شده، شرکت نمی‌کند.

او در عین حال تهدید کرده است که جدایی‌طلبان «تا وقتی به مرزهای دونتسک نرسند، به نبرد ادامه می‌دهند».

وب‌سایت روزنامه روسی «موسکوفسکی کومسومولتس»، سوم بهمن ماه، از قول زاخارچنکو نقل کرده است که «ما دست به تلاشی برای مذاکره (با دولت مرکزی اوکراین) نمی‌زنیم. منتظریم ببینیم کی‌یف چه واکنشی نشان می‌دهد.»

با افزایش مجدد تنش‌ها و شدت گرفتن درگیری‌ها، تنها طی کم‌تر از دو هفته گذشته بیش از ۲۶۰ نفر در نبردهای مناطق شرق اوکراین جان خود را از دست داده‌اند.
با افزایش مجدد تنش‌ها و شدت گرفتن درگیری‌ها، تنها طی کم‌تر از دو هفته گذشته بیش از ۲۶۰ نفر در نبردهای مناطق شرق اوکراین جان خود را از دست داده‌اند.

او گفته است جدایی‌طلبان تنها بر سر «تبادل اسرا» با دولت مرکزی اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

تنها یک روز پیش از این سخنان بود که ارتش اوکراین، پس از چند روز درگیری‌های شدید، اعلام کرد از فرودگاه دونتسک عقب‌ نشسته است.

به این ترتیب کنترل این نقطه استراتژیک، که بنا بر گزارش‌ها و تصاویر هوایی خرابه‌های آن باقی مانده است، به دست شبه‌نظامیان هوادار روسیه افتاده است.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، به تازگی روسیه را متهم کرده است که هزاران نیرو و خودروی زرهی به اوکراین فرستاده است؛ آنچه مسکو رد کرده است.

آقای پوروشنکو دوم بهمن ماه گفته بود حملات تجزیه‌طلبان ۱۰ بار شدیدتر از گذشته شده است.

اکنون نیز رهبر جدایی‌طلبان تهدید کرده است که آنها می‌توانند نیروهای دولتی را از سه طرف هدف حمله قرار دهند.

جدایی‌طلبان توانسته‌اند کنترل فرودگاه دونتسک (در تصویر) را در دست گیرند
جدایی‌طلبان توانسته‌اند کنترل فرودگاه دونتسک (در تصویر) را در دست گیرند

رئیس‌جمهوری روسیه، همسایه شرقی اوکراین، که از سوی کی‌یف و کشورهای غربی به حمایت از جدایی‌طلبان متهم است، روز جمعه سران اوکراین را متهم کرد دستور به انجام عملیاتی گسترده در دنباس داده‌اند.

دنباس عنوان متداول جغرافیای ِ تاریخی و فرهنگی‌ست که مناطقی از شرق اوکراین را در بر می‌گیرد.

با افزایش مجدد تنش‌ها و شدت گرفتن درگیری‌ها، تنها طی کم‌تر از دو هفته گذشته، بیش از ۲۶۰ نفر در نبردهای مناطق شرق اوکراین جان خود را از دست داده‌اند.

در عین حال به گفته سخنگوی کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، از آغاز درگیری‌های اوکراین بیش از ۵ هزار نفر کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG