لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۲

تلفات و زخمی‌های غیرنظامی در افغانستان؛ «بی‌سابقه طی سال‌های گذشته»


مردم و سربازان در حال کمک به یک زخمی پس از انفجاری در جلال‌آباد

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل از وضعیت افغانستان در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد، همراه با افزایش حملات گروه حکومت اسلامی، و نیز حملات هوایی، شمار تلفات و زخمی‌های غیرنظامی به بالاترین سطح در مقایسه با سال‌های گذشته رسیده‌است.

نزدیک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶ در تنش‌ها و درگیری‌های افغانستان جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند. یک سوم آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند.

درگیری بین نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان، به‌ویژه در مناطق پرجمعیت، «مهم‌ترین دلیل تلفات در میان غیرنظامیان» است.

نزدیک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶ در تنش‌ها و درگیری‌های افغانستان جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند. یک سوم آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند.

گزارش ۱۸ بهمن ماهِ سازمان ملل وضعیت تیره‌ای را از کشور افغانستان، دو سال پس از پایان رسمی عملیات نظامی نیروهای «ناتو» نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی مجموع ۳۴۹۸ نفر در درگیری‌ها و تنش‌ها کشته شدند. بیش از ۷۹۰۰ نفر نیز زخمی شدند: رشدی سه درصدی در مقایسه با سال گذشته.

و این خود در حالی‌ست که گزارش سازمان ملل از بهمن‌ماه ۱۳۹۴ نشان می‌داد، سال ۲۰۱۵ میلادی، پرتلفات‌ترین سال برای غیرنظامیان، از زمان ثبت آمار کشته‌ها و زخمی‌ها بوده‌است.

دلیل کشته و زخمی‌شدن نزدیک به ۶۱ درصد از غیرنظامیان افغانستانی در سال ۲۰۱۶، اقدامات و حملات شبه‌نظامیان افراطی مانند طالبان و گروه موسوم به «حکومت اسلامی» بود. از نظر درصدی، دقیقا همین‌مقدار از تلفات در سال ۲۰۱۵ نیز ناشی از اقدامات و حملات این دسته از شبه‌نظامیان بود.

گزارش سازمان ملل کم‌تر از یک هفته پس از آن منشر می‌شود که ناظران دولت آمریکا، دست به انتشار گزارش «تیره‌» دیگری در مورد وضعیت همسایه شرقی ایران زدند.

در نخستین گزارش گروه «ناظران بازرس کل در امور نوسازی افغانستان» (س‌ی‌گ‌ا‌ر) برای دولت دونالد ترامپ، گفته شده بود دولت مرکزی افغانستان به‌سختی کنترل تنها نیمی از کل کشور را در دست دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG