لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۵

عربستان، چین، کوبا؛ اعضای جدید شورای حقوق بشر ملل متحد


شورای حقوق بشر ملل متحد ۴۷ عضو دارد
چین، عربستان سعودی، کوبا، روسیه و ویتنام از روز سه‌شنبه ۲۱ آبان رسما به عضویت شواری حقوق بشر سازمان ملل متحد درآمدند؛ پیشتر فعالان حقوق بشر با انتخاب آنها در این نهاد مخالفت کرده بودند.

فعالان حقوق بشر پیش از این و زمانی که بحث بر سر عضویت اعضای جدید مطرح شده بود، با اشاره به پیشینه و فعالیت‌های ناقض حقوق بشر در آن کشورها، خواسته بودند تا برای کرسی‌های شورای حقوق بشر انتخاب نشوند.

در تیر ماه گذشته خبرهایی در مورد تلاش ایران و سوریه برای عضویت در این نهاد نیز منتشر شده بود.

در آن زمان روزماری دی کارلو، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل، گفته بود تلاش این دو کشور برای پیوستن به شورا «نابه‌جاست» چرا که به گفته این مقام آمریکایی «خود این شورا در حال حاضر در مورد نقض حقوق بشر و نیز سرکوبی‌ها در سوریه از هر دو کشور در حال تحقیق است».

اما اندکی نگذشت که خبرهایی در مورد انصراف ایران منتشر شد.

در همان زمان گفته شده بود کشورهایی مانند عربستان سعودی چین یا ویتنام بخت بیشتری برای کسب کرسی‌های خالی پیدا می‌کنند.

مخالفت فعالان حقوق بشر با این موضوع نیز ادامه داشته است. این کشورها نیز خود با انتقادهایی گسترده در مورد نقض حقوق بشر روبه‌رو هستند.

اکنون نیز سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل از انتخاب «برخی کشورهایی که به شکلی قابل توجه ناقض حقوق بشر هستند» در این شورا گفته و اضافه کرده است که این انتخاب خود نشان می‌دهد کار این شورا هنوز ناتمام مانده است. البته خانم پاور نامی از کشور خاصی نبرده است.

خبرگزاری رویترز از قول پگی هیگز، کارشناسی در گروهی از وکلا در نیویورک نوشته است «خوشبختانه کسی حق وتو در این شورا ندارد، در نتیجه همچنان سخت‌کاری اکثریت می‌تواند به نتیجه‌ای مشخص برسد».

«یون‌ان واچ»، نهادی مستقل که بر فعالیت‌های ملل متحد نظارت می‌کند و مقر آن در ژنو است، گفته بود تنها چهار کشور از ۱۶ کشوری که برای دست‌یابی به ۱۴ کرسی حالی رقابت می‌کنند، «قابلیت» پیوستن به این شورا را دارند. به گفته این نهاد فرادولتی این کشورها، فرانسه، مکزیک، مقدونیه و بریتانیا بودند.

آسیا چهار کرسی خالی برای شورای حقوق بشر داشت که در تابستان گذشته علاوه بر ایران، چین، عربستان سعودی، سوریه، ویتنام، مالدیو و اردن برای کسب آنها در رقابت بودند.

در حال حاضر نیز علاوه بر سه عضوی که با انتقاد فعالان حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند، مالدیو دیگر عضو تازه این شوراست.

دیگر اعضای تازه در این شورا فرانسه، بریتانیا، آفریقای جنوبی، مراکش، نامبیا، مقدونیه و مکزیک‌اند.

شورای حقوق بشر ملل متحد از سال ۲۰۰۶ و با قطع‌نامه‌ای در سازمان ملل جایگزین کمیسیونی با همین نام شد.

این شورا ۴۷ عضو دارد؛ آسیا با ۱۳ کرسی، آفریقا با همین تعداد نماینده، آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب با ۷ کرسی، شرق اروپا با ۸ کرسی، غرب آن قاره و دیگر کشورها با ۷ کرسی اعضای آن را تشکیل می‌دهند.

شورای حقوق بشر رکنی جانبی از سازمان ملل و وظیفه آن نشان دادن موارد ناقض حقوق بشر در کشورهای عضو ملل متحد است.
XS
SM
MD
LG