لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۰

حزب «سبز» از بازشماری آرای انتخابات آمریکا در پنسیلوانیا منصرف شد


جیل استین

حزب «سبز» آمریکا از درخواست برای بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت پنسیلوانیا، اعلام انصراف می‌کند.

این حزب می‌گوید قادر به جمع‌آوری مبلغ مورد نیاز برای مخارج آغاز دادگاه در این ایالت، تا روز دوشنبه نیست.

پنسیلوانیا در کنار میشیگان و ویسکانسین، از ایالت‌هایی هستند که جیل استین، رهبر این حزب و وکیلان او در تلاش برای بازشماری آرای آن بودند.

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه و رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در هشتم نوامبر در این سه ایالت به پیروزی دست یافت. پنسیلوانیا ایالتی کلیدی و پنجمین ایالت آمریکا از نظر شمار آرای الکترال برای راه‌یافتن به کاخ سفید است.

در مورد نحوه انتخابات آمریکا و آرای الکترال بیشتر بخوانید

از سال ۱۹۸۸ به این سو، پنسیلوانیا همواره به یک نامزد دمکرات رای داده بود. اما این روند در سال ۲۰۱۶ متوقف شد.

جیل استین، نامزد حزب «سبز» چندی پیش اعلام کرد به دلیل آنچه وکیلان این حزب، احتمال هک شدن سیستم‌های کامپیوتری رای‌گیری توصیف کرده‌اند، خواستار بازشماری آرا در ایالت‌های مشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا است.

خانم استین تقریبا یک درصد کل آرا را به دست آورده، اما ستاد هیلاری کلینتون نیز پس از مدتی گفت به دلیل درخواست‌ها و پیام‌هایی که از سوی هواداران نامزد حزب دمکرات دریافت کرده به روند بازشماری در ویسکانسین می‌پیوندد.

روند بازشماری آرا، زمان‌بر و هزینه‌های آن نیز بالا است و در نهایت در صورت عدم اثبات ادعای مطرح‌شده، مدعی باید هزینه را بپردازد.

میشیگان و ویسکانسین نیز معمولا به نامزد حزب دمکرات رای می‌دادند. بازشماری در میشیگان شروع شده، و در ویسکانسین قرار است در روزهای آینده آغاز شود.

در این میان آقای ترامپ و نیز جمهوری‌خواهان و حتی شماری از منتقدان ترامپ، از این کار انتقاد کرده و گفتند نتیجه نهایی را تغییر نخواهد داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید وکیلان جیل استین در عین حال هیچ مدرک و شاهدی در مورد احتمال وقوع تقلب یا هک‌شدن سیستم‌ها در پنسیلوانیا ارائه نداده‌اند. آن‌ها البته تلاش کرده‌اند در برخی شهرستان‌ها تحقیقاتی انجام دهند. قوانین ایالت پنسیلوانیا در عین حال اجازه بازشماری آرا را نمی‌دهد و یکی از وکیلان حزب سبز نیز گفته تلاش آن‌ها راه به جایی نمی‌برد. جمهوری‌خواهان در عین حال می‌گویند این موضوع می‌تواند بر مهلت قانونی اعلام آرای الکترال این ایالت، در ۱۳ دسامبر، تاثیر منفی بگذارد.

آسوشیتدپرس می‌گوید شمارش آرا تا روز جمعه در پنسیلوانیا، بر اساس اعلام مقام‌های محلی، نشان می‌دهد از ۶ میلیون رای داده شده، ترامپ با ۴۹ هزار رایِ بیشتر، پیشتاز است. شمارش آرا همچنان در جریان است، اما مقام‌ها احتمال این‌که در نتیجه تغییری ایجاد شود را تقریبا غیرممکن می‌دانند.

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا از ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی -یک ماه و نیم دیگر- هدایت دولت آمریکا را برعهده می‌گیرد. تا کنون نام شماری از مقام‌هایی که آقای ترامپ قصد دارد برای پست‌های دولتی معرفی کند، اعلام یا گزارش شده‌است. از جمله ژنرال متیس، برای پست وزارت دفاع یا استیون منوچین برای وزارت خزانه‌داری.

XS
SM
MD
LG