لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۲

پایان بازشماری آرای انتخابات آمریکا: تائید پیروزی ترامپ در ویسکانسین


بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین روز دوشنبه ۲۲ آذر (به وقت آمریکا) به پایان رسید و پیروزی دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه، در آن تائید شد. اعلام نتیجه نهایی در ایالت پنسیلوانیا نیز، حاکی از پیروزی ترامپ است.

جیل استین، از حزب «سبز»، موسوم به «جریان سوم» در انتخابات آمریکا، با راه‌اندازی کارزاری که هدف از آن جمع‌آوری هزینه‌ی بازشماری آرا بود، خواستار شمارش مجدد رای‌ها در سه ایالت ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا بود.

خانم استین گفته بود شمار آرای غیابی در حوزه ویسکانسین، افزایش قابل‌توجهی نشان می‌دهد و ممکن است سیستم شمارش آرا هک شده باشد. او هیچ مدرک و شاهدی در مورد این اتهام‌ها ارائه نکرده بود.

ستاد هیلاری کلینتون، نامزد دمکرات، چند بعد گفت با وجود آنکه مدرکی در مورد هک شدن سیسم‌ها در دست نیست، اما در بازشماری آرا در ویسکانسین شرکت می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، همان زمان این را «مضحک» و هدف از آن را فریب افکار عمومی توصیف کرده‌ بود.

آسوشیتدپرس می‌گوید بازشماری آرا در ویسکانسین، پس از شمردن نزدیک به ۳ میلیون رای، تغییر چندانی نکرد و با نزدیک به ۲۳ هزار رای بیشتر، ترامپ در این ایالت به پیروزی رسیده‌است. او در عین حال ۱۳۱ رای بیشتر هم به دست آورده‌است.

همین موضوع خود واکنش رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا را در پی داشت که در توئیتر خود آن را بازتاب داد: «حزب سبز و دمکرات‌ها حالا می‌توانند استراحت کنند. کلاه‌برداری!».

خانم استین خود گفته است هدف از بازشماری آرای، نه تغییر نتیجه آن، بلکه اطیمنان از سلامت انتخابات بود.

مارک تامسون، رئیس کمیسیون انتخاباتی در ویسکانسین، پیش از ارائه نتیجه بازشماری آرا، گفته بود هیچ مدرکی دال بر وقوع تقلب وجود ندارد.

در پنسیلوانیا نیز کمیته انتخاباتی نتیجه شمارش آرا را اعلام کرده که نشان می‌دهد از ۶ میلیون رای ریخته شده، دونالد ترامپ با ۴۴ هزار رایِ افزون‌تر، پیروز شده‌است.

حزب سبز پیش از این از بازشماری انتخابات در پنسیلوانیا اعلام انصراف کرده بود. البته قوانین ایالت پنسیلوانیا اجازه بازشماری آرا را نداده و یکی از وکیلان حزب سبز نیز گفته بود تلاش آن‌ها راه به جایی نبرده است. دادگاه فدرال نیز تلاش‌ها برای بازشماری را متوقف کرد و در نتیجه نتجیه نهایی اعلام شد.

در ایالت میشیگان نیز دادگاه فدرال رای به عدم بازشماری و اعلام نتایج کرده‌است. نتایج رای‌گیری باید به طور رسمی تا ۱۳ دسامبر اعلام شوند و جمهوری‌خواهان پیشتر این انتقاد را مطرح کرده بودند که بازشماری ممکن است بر مهلت قانونی تاثیر منفی بگذارد.

نتایج شمارش آرا در میشیگان نشان می‌دهد که آقای ترامپ از ۴.۸ میلیون رای ریخته‌شده با ۱۱ هزار رای بیشتر، از سد خانم کلینتون گذشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG