لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۰

پیشتازی کلینتون و ترامپ در انتخابات مقدماتی ایالت‌های شرقی


کلینتون و ترامپ

برآوردها نشان می‌دهد دونالد ترامپ در هر پنج ایالتی که حزب جمهوری‌خواه در روز سه‌شنبه، هفتم اردیبهشت‌ماه، در آن‌ها انتخابات مقدماتی برگزار کرده، پیروز شده؛ هیلاری کلینتون از حزب دمکرات هم آرای نیابتی چهار ایالت را از آن خود کرده است.

آسوشیتدپرس پیروزی‌های روز سه‌شنبه را بر اساس نتایج اولیه و نظرسنجی‌های پس از رای‌گیری، برآورد کرده‌است.

رقابت‌های درون‌حزبی هر دو حزب، روز سه‌شنبه در دلاور، مریلند، رود آیلند، پنسیلوانیا و کنتیکت برگزار شده‌است.

پنسیلوانیا با ۱۸۹ رای نیابتی (دلگیت) از اهمیت زیادی برای نامزدهای دمکرات برخوردار است. برآوردها نشان‌دهنده پیروزی خانم کلینتون در این ایالت است.

روزنامه واشینگتن‌پست می‌گوید پیروز‌های گسترده ترامپ، میلیاردر جنجالی در حزب جمهوری‌خواه، نشان‌دهنده اقبال رای‌دهندگان جمهوری‌خواه به او در ساحل خاوری ایالات متحده است.

از ۱۰ مورد رقابت درون‌حزبی جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها در روز سه‌شنبه، رقابت نزدیک، تنها میان کلینتون و برنی سندرز، و در ایالت‌های رود آیلند، پنسیلوانیا و کنتیکت جریان داشته است.

آقای سندرز موفق شده در رود آیلند به پیروزی برسد.

نتایج به دست‌آمده، در هر دو حزب اصلی آمریکا، به معنی پیشتازی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ است.

در مجموع ۳۸۴ رای نیابتی (دلگیت) از این پنج ایالت شرق آمریکا به دمکرات‌ها و ۱۱۸ رای برای رقبا در حزب جمهوری‌خواه در نظر گرفته می‌شود. ترامپ از ۱۲۳۷ «دلگیت» کلی مورد نیاز، تا کنون بیش از ۹۴۰ دلگیت را از آن خود کرده است. خانم کلینتون با در نظر گرفتن آرای «اَبـَرنمایندگان» نزدیک به ۲۱۰۰ رای دارد که تقریبا دو برابر بیشتر از آرای آقای سندرز است. نامزد نهایی دمکرات‌ها باید دست‌کم ۲۳۸۳ دلگیت را به دست آورد.

ترامپ، با وجود ادامه انتقاد چهره‌ها و سران حزب جمهوری‌خواه، شب سه‌شنبه به خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس گفت او «فورا» حزب را متحد خواهد کرد.

او در ضمن گفته است جان کیسیک و تد کروز، رقبای او در حزب، هیچ راه دیگری ندارند جز اینکه از رقابت‌ها کناره بگیرند.

هیچ یک از این دو سیاست‌مدار، که به تازگی علیه ترامپ متحد شده‌اند، نشانه‌ای از تمایل به خروج از رقابت‌ها نشان نداده‌اند. برنی سندرز، رقیب کلینتون در حزب دمکرات، نیز همینطور.

XS
SM
MD
LG