لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۴۶

مجلس نمایندگان محدودیت‌های تازه مسافرتی به آمریکا را تصویب کرد


فرودگاه جی‌اف‌کی نیویورک
فرودگاه جی‌اف‌کی نیویورک

مجلس نمایندگان آمریکا محدودیت‌های تازه‌ای را برای کشورهایی تصویب کرد که شهروندان‌شان می‌توانند بدون ویزا به ایالات متحده سفر کنند. این محدودیت‌ها می‌تواند شامل شهروندان زاده ایران یا شهروندانی شود که به ایران سفر کرده‌اند.

این طرح با رای مثبت ۴۰۷ نماینده در برابر ۱۹ مخالف به تصویب رسید. در این مصوبه تازه مستقیما نامی از ایران برده نشده، اما کشورهایی که «حامی تروریسم» هستند، در آن لحاظ شده است، و آمریکا جمهوری اسلامی ایران را «حامی تروریسم» می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این طرح ورود بدون روادید کسانی را به آمریکا لغو می‌کند که طی پنج سال گذشته به کشورهای ایران، سودان، سوریه یا عراق سفر کرده باشند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند نیز شامل این طرح شده و باید برای ورود به ایالات متحده روادید بگیرند.

طرح تازه در پی حملات مرگبار پاریس که گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، مطرح شد.

آمریکا با ۳۸ کشور جهان، از جمله بسیاری از کشورهای اروپایی، مقرراتی برای سفر بدون ویزا دارد.

طرح جدید در عین حال از این ۳۸ کشور می‌خواهد تا اطلاعات خود در مورد کسانی را که مظنون به انجام عملیات تروریستی هستند در اختیار ایالات متحده بگذارند.

بنا بر قوانین جدید، شهروندان این ۳۸ کشور موظف می‌شوند که گذرنامه‌هایی با تراشه‌های الکترونیکی حاوی اطلاعات بیومتریک داشته باشند، تراشه‌هایی که اطلاعات صاحب پاسپورت به صورت دیجیتالی در آنها وجود دارد.

نزدیک به ۲۰ میلیون نفر هر ساله از این ۳۸ کشور بدون روادید به ایالات متحده می‌روند. آنها می‌توانند ۹۰ روز را بدون ویزا در آمریکا سپری کنند.

این طرح باید به تصویب سنا برسد و در عین حال امضای ریاست‌ جمهوری را نیز برای اجرایی شدن دریافت کند.

طرح جدید مخالفانی دارد از جمله شورای ملی ایرانی‌آمریکایی‌ها (نیاک) که آن را تبعیض‌آمیز می‌داند و در حال جمع‌آوری امضا برای اعلام دادخواست علیه آن است.

در عین حال این نگرانی نیز مطرح شده که تصویب این طرح به صنعت گردشگری در ایران ضربه بزند، صنعتی که به تازگی امید به بهبود و شکوفایی دوباره آن افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG