لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۵
قانون‌گذاران آمریکایی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، طرحی را که بنا دارد در سازوکار خبرپراکنی بین‌المللی آمریکا تغییراتی ساختاری ایجاد کند و هدف از آن تقویت این سازوکارهای خبری عنوان شده، به اتفاق آرا تصویب کردند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، ۳۰ آوریل هدف از این طرح را «بهود بخشیدن به ماموریت، اهداف و تاثیرگذاری بنگاه‌های گویندگی بین‌المللی آمریکا، مانند صدای آمریکا، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رادیو آسیای آزاد یا شبکه خبرپراکنی خاورمیانه» عنوان کرده است.

بنا بر این «طرح رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رادیو آسیای آزاد، و شبکه خبرپراکنی خاورمیانه، که ماموریتی مشابه دارند -و آن ارائه خبرهای محلی بدون سانسور به شهروندان در جوامع بسته است- و برد جغرافیایی آن‌ها فرق می‌کند در یک سازمان واحد غیر فدرال جمع می‌شوند؛ آنچه در بودجه صرفه‌جویی کرده، به آنها اجازه همکاری نزدیک‌تر داده داده و پاسخ‌گویی آنها را بهبود می‌بخشد. آنها البته با وجود برخی موارد مانند استفاده از یک ساز و کار اداری مشترک، نام تجاری خود را حفظ خواهند کرد».

از سوی دیگر این طرح از صدای آمریکا می‌خواهد تا ماموریت «حمایت از تلاش‌های آمریکا در عرصه دیپلماسی همگانی» را حفظ کند.

به گفته کمیته روابط خارجی طی گذشت زمان صدای آمریکا از «ماموریت» خود فاصله گرفته و به ارائه اخبار سانسور نشده محلی برای شهروندان در جوامع بسته روی آورده است.

طرح تازه تغییرات می‌گوید این بنگاه خبری باید به طور روشن و موثر ارائه‌دهنده سیاست‌های ایالات متحده باشد.

ساز و کارهای خبری بین‌المللی آمریکا مانند رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی یا صدای آمریکا، تحت مدیریت هئیت مدیره خبرپراکنی دولت، «بی‌بی‌جی» اداره می‌شوند.

طرح تازه نمایندگان این کشور بنا دارد تا اصلاحاتی در این ساز و کار نیز به وجود آورد که در آن صورت بنگاه‌های خبری بین‌المللی ایالات متحده تحت مدیریت آژانسی تازه که به صورت روزانه و کامل بر آنها نظارت می‌کند، اداره خواهند شد.
XS
SM
MD
LG