لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۸

ائتلاف: پالایشگاه بیجی از نیروهای داعش پاک‌سازی شده است


پالایشگاه بیجی در شمال بغداد قرار دارد

در پی تازه‌ترین دور از درگیری‌ها برای کنترل بیجی، بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می‌گویند نظامیان عراق توانسته‌اند همراه حمایت هوایی آنها، پالایشگاه را از حضور شبه‌نظامیان گروه موسوم به «حکومت اسلامی» پاک کنند.

شبه‌نظامیان «داعش» تا کنون چندین بار تلاش کرده‌اند تا کنترل بیجی را در دست گیرند.

این پالایشگاه برای بغداد اهمیتی راهبردی دارد؛ چرا که در دست دولت مرکزی عراق، به چرخه تولید سوخت آن کشور باز می‌گردد و در کنترل شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی»، تامین‌کننده سوخت و منبع درآمدی برای آنها می‌شود.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده در بیانیه‌ای در روز یک‌شنبه ۳۰ فروردین ماه، گفته است نیروهای وابسته به دولت مرکزی عراق «کنترل کامل» پالایشگاه را «پس از پاک‌سازی موفقیت‌آمیز» باقی‌مانده تاسیسات نیروهای داعش، در دست گرفته‌اند.

بنا بر این بیانیه، ائتلاف، طی ۹ روز، ۴۷ حمله هوایی انجام داده است.

طی روزهای گذشته نیروهای ارش عراق و شبه‌نظامیان، از جمله گروه‌های شیعه، حملاتی را به افراطیون انجام داده‌اند. در این میان ائتلاف به رهبری آمریکا نیز ده‌ها حمله هوایی کرده است.
طی روزهای گذشته نیروهای ارش عراق و شبه‌نظامیان، از جمله گروه‌های شیعه، حملاتی را به افراطیون انجام داده‌اند. در این میان ائتلاف به رهبری آمریکا نیز ده‌ها حمله هوایی کرده است.

سه روز پیش از این گزارش‌هایی از پیشروی نیروهای «حکومت اسلامی» در جبهه بیجی، و تصرف مناطقی بیشتر در نزدیکی رمادی منتشر شده بود.

اما مقام‌های عراقی روز شنبه گفتند پالایشگاه را «تقریبا به طور کامل» بازپس گرفته‌اند.

همزمان سازمان ملل متحد می‌گوید در پی درگیری‌ها میان نیروهای مسلح عراقی و شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» در استان انبار، تا کنون بیش از ۹۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

لیز گراند، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در عراق، وضعیت را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و می‌گوید «تنها ارائه کمک‌های فوری قادر است جان آوارگان را نجات دهد».

تازه‌ترین تحولات در پی عقب‌نشینی افراطیون داعش از تکریت و سرازیر شدن آنها به مناطقی در استان انبار صورت می‌گیرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG