لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۱

«گسترش عملیات رزمی» تفنگداران آمریکایی در عراق


تصاویری از حملات توپخانه‌ای پایگاه تفنگداران در عراق (عکس‌ها از سرجوخه آندره داکیس، وب‌سایت تفنگداران ایالات متحده)

همزمان با آغاز عملیات ارتش عراق برای بازپس‌گیری موصل، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند نیروهای تفنگدار دریایی مستقر در عراق، «عملیات رزمی» خود را گسترش داده و در مواردی، مواضع گروه «حکومت اسلامی» را به توپ بسته‌اند.

ارتش عراق روز پنج‌شنبه، پنجم فروردین ماه، گفت برای بازپس‌گیری شهر موصل از دست نیروهای گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، همراه شبه‌نظامیان متحد با دولت مرکزی، عملیاتی را آغاز کرده‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد دولت ایالات متحده، می‌گوید تفنگداران آن کشور، برای حمایت از نیروهای عراقی، دست به پرتاب «پادکار» (شعله‌های منحرف‌کننده) و حملات توپخانه‌ای زده‌اند.

در عملیات اخیر مناطقی در نزدیکی مخمور، در جنوب غربی اربیل، نقطه‌ای که نیروهای عراقی با حمایت آمریکا طی چند هفته گذشته در آنجا تجمع کرده‌اند، آزاد شده‌ است.

در اوایل این هفته ارتش آمریکا تائید کرده بود که یک پایگاه توپخانه‌ در عراق ایجاد کرده‌است. این اقدام، از سال ۲۰۱۴ میلادی که نیروهای ایالات متحده از عراق خارج شده‌اند، سابقه نداشته‌است.

دولت آمریکا تاکید کرده است که نمی‌خواهد ارتش خود را در عملیات زمینی در خاورمیانه درگیر کند و ترجیح می‌دهد به حمایت هوایی، آموزش و تجهیز نیروهای حاضر در منطقه بپردازد.

روزنامه واشینگتن‌پست روز پنج‌شنبه نوشت وجود پایگاه جدید تا روز دوشنبه، زمانی‌که یکی از تفنگداران در محل توسط یک موشک کشته شد، مخفی بود.

تصاویر منتشرشده توسط ارتش آمریکا نیز گروهی از نظامیان آن کشور را در حال گلوله باران منطقه‌ای در عراق نشان می‌دهند.

به نوشته واشینگتن‌پست، در این پایگاه جدید، از جمله چهار توپ هویتزر ام۷۷۷، ۱۵۵ میلی‌متری، مستقر شده است.

هویتزر ام۷۷۷ توپ‌هایی سبک، با قابلیت جابه‌جایی سریع هستند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام‌ دولتی آمریکا گفته است آتش‌باری تفنگداران بر مواضع «حکومت اسلامی» به درخواست دولت عراق انجام شده‌است. دولت عراق هنوز در این باره خبری منتشر نکرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نکته مهم در عملیات روز پنج‌شنبه این است که تفنگداران، نه برای دفاع از نیروهای عراقی، بلکه برای پشتیبانی از حملات و عملیات تهاجمی آنها، مواضع «حکومت اسلامی» را به توپ بسته اند.

XS
SM
MD
LG