لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۹

آمریکا: کره شمالی یک آزمایش ناموفق موشکی انجام داده‌است


کیم جونگ‌اون

ارتش آمریکا اعلام کرد که کره شمالی روز دوم فروردین تلاش کرده تا دست به انجام یک آزمایش موشکی جدید بزند، اما چند ثانیه پس از پرتاب، منفجر شده‌است.

کره جنوبی صبح روز چهارشنبه دوم فروردین خبر از یک آزمایش موشکی در کره شمالی داده بود، اما در عین حال گفته بود پرتاب آن به‌شکل طبیعی خود صورت نگرفته‌است.

ساعتی بعد، سخنگوی ستاد فرماندهی اقیانوس آرام ارتش ایالات متحده اعلام کرد این مرکز «یک آزمایش ناموفق موشکی کره شمالی را در مجاورت کـَرما رصد کرده‌است».

فرودگاه کرما در شهر شرقی وان‌سَـن قرار دارد.

دیو بنهام، سخنگوی ستاد فرماندهی اقیانوس آرام گفته است «ظاهرا موشک چند ثانیه پس از جدا شدن از پرتاب‌گر، منهدم شده‌است».

وزارت دفاع کره جنوبی نیز اعلام کرده در حال بررسی موضوع است، اما خبرگزاری دولتی آن کشور به‌نقل از ارتش گفته آزمایش تازه پیونگ‌یانگ ناموفق بود.

آزمایشی که مقام‌های آمریکایی و کره جنوبی می‌گویند ناموفق انجام شده، سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که پیونگ‌یانگ از یک موتور تازه با رانش بالا، برای پرتاب موشک، رونمایی کرد؛ آنچه حتی واکنش نه‌چندان معمولی را از سوی وزارت دفاع در سئول همراه داشت که گفت موتور تازه نشان‌دهنده «پیشرفت قابل ملاحظه‌ای» در عملکرد و صنایع موشکی کره شمالی است.

آزمایش‌ موشک‌های بالستیک و نیز آزمایش‌های هسته‌ای در کره شمالی، از سوی شورای امنیت سازمان ملل منع شده‌است.

با این همه پیونگ‌یانگ طی سال‌های گذشته بارها اقدام به انجام این‌گونه آزمایش‌ها کرده‌است که شمار آن‌ها با روی کار آمدم کیم جونگ‌اون، به‌طور مخشصی بیشتر شده‌است.

در بهار گذشته این کشور یک موشک از پرتاب‌گر زیردریایی آزمایش کرد؛ سپس چندین آزمایش مربوط به موشک‌های میان‌برد موسادان انجام داد، که دست‌کم یک مورد از آن موفقیت‌آمیز ارزیابی می‌شود. در تابستان گذشته نیز موشک بالستیک دیگری از زیردریایی پرتاب کرد که دست‌کم ۵۰۰ کیلومتر طی کرد؛ بیشترین بردی که موشک‌های آزمایشی از این دست در کره شمالی، طی کرده‌اند. در نهایت در اسفند ماه گذشته نیز چهار موشک بالستیک دیگر آزمایش کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG