لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۱

کمیته مجلس آمریکا، ایران، اسد و روسیه را به «جنایت جنگی» متهم کرد


کریس اسمیث
کریس اسمیث

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، ۱۲ اسفند ماه، قطعنامه‌ای تصویب کرد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، و حامیان آن، به طور مشخص روسیه و ایران، را به دست زدن به جنایت جنگی متهم کرده‌است.

این قطعنامه را کریس اسمیث، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، ارائه کرده است. در آن از دولت باراک اوباما خواسته شده تا از تشکیل یک دادگاه بین‌المللی در این مورد حمایت کند.

قطعنامه کمیته عمدتا بر بشار اسد متمرکز شده، اما بخش مهمی از آن نیز به روسیه پرداخته است. کشوری که حملات هوایی آن در حمایت از نیروهای اسد، به پیشروی‌های اخیر ارتش دولتی سوریه کمک زیادی کرده‌است.

به گزارش سرویس انگلیسی‌زبان «صدای آمریکا» در عین حال از ایران و «گروه‌های نیابتی» آن نیز نام برده شده است: «اکثر غیرنظامیانی که در کشکمش‌های سوریه جان خود را از دست داده‌اند، به دست دولت سوریه و متحدانش، به ویژه فدراسیون روسیه، جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی آن، از جمله حزب‌الله، کشته شده‌اند».

ایالات متحده، حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی و در عین حال ایران را نیز «دولتی حامی تروریسم» می‌داند. تهران اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده‌است.

قطعنامه فعلی در زمانی صادر شده که واشینگتن و مسکو، در کنار کشورهایی مانند ایران یا عربستان سعودی، در حال پیشبرد مذاکراتی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه هستند.

تلاش‌های آمریکا و روسیه به برپایی آتش‌بسی انجامیده که از بامداد شنبه آغاز شده‌است.

در قطعنامه کمیته مجلس نمایندگان، حملات هوایی روسیه «به دلیل هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان، بیمارستان‌ها، مدارس و بازارها، نقض قوانین بین‌المللی» عنوان شده‌است.

روسیه می‌گوید به دعوت «دولت مشروع سوریه» در نبردها «علیه گروه‌های تروریستی» در آن کشور، شرکت کرده‌است.

نشریه پولتیکو می‌گوید با وجود آنکه قطعنامه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان الزام‌آور نیست، اما ممکن است به تنش‌ها با روسیه دامن بزند.

از سوی دیگر نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، نیز بارها نارضایتی خود را از سیاست‌های دولت آن کشور در مورد سوریه و جنگ داخلی آن ابراز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG