لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۶

مرگ پنج مامور پلیس به دست «چند تک‌تیرانداز» در شهر دالاس آمریکا


دالاس، محل تیراندازی تک‌تیراندازها به پلیس

در جریان اعتراضات علیه تیراندازی ماموران پلیس به سیاه‌پوستان، در دالاس تیراندازی‌هایی رخ داد که به کشته شدن پنج نفر از نیروهای پلیس انجامید. وضعیت چند مامور مجروح دیگر نیز وخیم است.

رئیس‌پلیس شهر دالاس، در ایالت تگزاس، ۱۸ تیرماه این خبر را اعلام کرده‌است.

در جریان تظاهرات اعتراضی در نیویورک نیز چند نفر بازداشت شده‌اند.

اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز، به تیراندازی و کشته‌شدن یک شهروند سیاه‌پوست در لوئیزیانا، در پی کشته‌شدن یک شهروند سیاه‌پوست دیگر به دست یکی از افراد پلیس در مینه‌سوتا، روندی متشنج به خود گرفتند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید پس از تیراندازی در مینه‌سوتا، افزایش تنش‌ها در تظاهرات به وضوح قابل رویت است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به تیراندازی‌های اخیر پلیس واکنش نشان داده است. او پس از ورود به ورشو برای شرکت در نشست «ناتو» در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت «وقتی وقایعی مانند این اتفاق می‌افتد، گروه بزرگی از شهروندان ما این‌طور فکر خواهند کرد که به خاطر رنگ پوستشان، رفتار متفاوتی با آنها می‌شود. و این موضوع دردناک است. این موضوع باید همه ما را نگران کند. این مسئله سیاه، یا مسئله هیسپانیک (اشاره به لاتین‌تبارها) نیست. این مسئله آمریکاست. هر انسان منصفی باید نگران شود».

دیوید براون، رئیس‌پلیس دالاس گفته‌است افسران کشته‌شده پلیس از طرف دو تک‌تیرانداز هدف قرار گرفته‌اند. در مجموع به ۱۱ تن از نیروهای پلیس این شهر تیراندازی شده‌است.

ویدئوی یک شهروند از وقایع دالاس در توئیتر

پلیس دالاس ساعاتی بعد اعلام کرد یکی از مظنونان به تیراندازی بازداشت شده، در عین حال گفته شده فرد دیگری نیز خود را تسلیم کرده‌است. همچنین یکان ویژه ضدبمب نیز برای بازرسی یک بسته مشکوک، به یکی از اماکنی که هدف تحقیقات پلیس قرار گرفته‌، فرستاده شده‌است.

ویدئوی دیگری که شهروندی از محل تیراندازی در یوتیوب قرار داده است

طی روزهای گذشته در جریان تیراندازی پلیس در باتون‌روژ در لوئیزیانا یک شهروند سیاه‌پوست کشته شد. اندکی بعد ۱۷۰۰ کیلومتر دورتر از باتون‌روژ، در مینه‌سوتا، تیرانداز مشابهی رخ داد. یک شهروند سیاه‌پوست دیگر در تیراندازی پلیسی، که خودوری او را به دلیل خرابی چراغ عقب آن متوقف کرده بود، کشته شد.

در این مورد اخیر دوست‌دختر فرد کشته‌شده که در خودرو همراه او بود، تصاویر واقعه را به صورت زنده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک پخش کرد. این فیلم سپس به طور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در لوئیزیانا نیز تصاویر فرد کشته‌شده توسط تلفن همراه ثبت شده‌است.

در هر دو مورد از وزارت دادگستری خواسته شده است که تحقیقاتی انجام دهد.

تظاهرات اولیه مسالمت‌آمیز بوده اما کشته شدن دومین سیاه‌پوست در روزهای اخیر بر تنش‌ها افزوده است
تظاهرات اولیه مسالمت‌آمیز بوده اما کشته شدن دومین سیاه‌پوست در روزهای اخیر بر تنش‌ها افزوده است

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG