لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۳

شکایت خانواده‌های قربانیان آمریکایی در عراق از بانک‌های مرتبط با ایران


نزدیک به ۸۰ خانواده سربازان کشته‌شده آمریکا همراه با گروهی از سربازان مجروح جنگ در عراق، از پنج بانک اروپایی شکایت کرده‌اند که این بانک‌ها به‌واسطه معامله با ایران به شکلی در تامین منابع مالی حملات نقش داشته‌اند.

بیش از ۲۰۰ نفر این شکایت را به دادگاهی در بروکلین، نیویورک، ارائه کرده‌اند.

این پنج بانک عبارت هستند از بارکلیز، کردیت سوئیس گروپ ای‌جی، اچ‌اس‌بی‌سی هولدینگ، استاندارد چارتر و اسکاتلند گروپ.

این شکایت با ارجاع به قانون ضدتروریستی آمریکا در سال ۱۹۹۲ تنظیم شده است که بر اساس آن آسیب‌دیدگان یا خانواده‌های قربانیان اجازه می‌‌یابند از تمامی کسانی که ممکن است در جرم شراکت داشته باشند، شکایت کنند. این شراکت می‌تواند جنبه مالی یا نظامی داشته باشد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید بر اساس شکایت مطرح شده خانواده‌های قربانیان و مجروحان حملات در عراق، این پنج بانک بزرگ را متهم کرده‌اند که با همکاری با بانک‌های ایرانی برای دوری از تحریم‌های آمریکا، نقل و انتقالات مالی را مخفی نگه داشتند.

بر اساس این شکایت، بانک‌های ایرانی مبلغی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار را به گروه‌های شبه‌نظامی درگیر در عراق رسانده‌اند. گروه‌هایی که به گفته این شکایت تحت رهبری ایران فعالیت می‌کردند.

به گزارش رویترز، این گروه‌‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق از جمله کتائب حزب‌الله و نیز نیروهای سپاه قدس عنوان شده‌اند.

از سال ۲۰۰۹ میلادی این پنج بانک موافقت کردند که مبلغی بالغ بر ۳.۲ میلیارد دلار به دولت آمریکا بدهند تا به دعاوی در مورد نقل و انتقال پول به کشورهای تحت تحریم یعنی ایران، کوبا و لیبی خاتمه دهند.

در توافق پیشین مطالبه‌ای در مورد رابطه میان نقل‌ و انتقالات مالی‌ای که دولت آمریکا آنها را غیرقانونی می‌داند و عملیات نظامی، انجام نشده بود.

وکلایی که در طرح شکایت شرکت دارند بخشی از تیمی بودند که پیشتر اتهام‌های مشابهی را علیه «بانک عربی» مطرح کردند. قضات بانک عربی را در مورد پول‌رسانی به ۲۴ حمله حماس در مناطق فلسطینی و اسرائیل بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴، به طور مستقیم، مسئول شناختند.

اما در شکایت جدید علیه این پنج بانک گفته شده که آنها با برقراری رابطه با بانک‌های ایرانی انتقالات مالی را مخفی کرده، در نتیجه به طور «غیرمستقیم» در حملاتی که به ایران نسبت داده شده، یاری رسانده‌اند.

شکایت مطرح شده ده‌ها حمله را در عراق بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ در بر می‌گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG