لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۷

ترامپ «شورای ملی فضایی» را احیا کرد


دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با امضای یک فرمان اجرایی تازه، «شورای ملی فضایی» ایالات متحده را دوباره احیا کرد.

این شورا، نخستین بار در سال ۱۹۵۸ و در زمان ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور با نام «شورای ملی هوا و فضا» تاسیس شد و هدفش همکاری نزدیک با رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای در‌پی‌گرفتن سیاست‌‌‌ها و تصمیم‌های مربوط به فعالیت‌‌های فضایی بود.

به گزارش واشینگتن پست، وقتی که شوروی سابق، یوری گاگارین را در سال ۱۹۶۱ به فضا فرستاد، جان اف کندی، ریاست جمهور وقت آمریکا، از این شورا خواست که گزارشی در خصوص وضعیت برنامه‌های فضایی آمریکا به او ارائه کند. این شورا در نهایت پیشنهاد می‌کند که فرستادن انسان به ماه باید به عنوان «هدف ملی» آمریکا مشخص شود. در راستای همین پیشنهاد بود که کندی در خطابه مشهوری عنوان می‌کند «تا آخر این دهه به ماه می‌رویم، این انتخاب ما است!»

«شورای ملی فضایی» در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پدر در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد و تا سال ۱۹۹۳ به فعالیت ادامه داد. اکنون، و با فرمان تازه ترامپ، فعالیت این شورا از سر گرفته می‌شود. به طور مرسوم اعضای این شورا شامل مدیر ناسا، برخی از وزرای کابینه و تنی چند از مقامات سیاسی و شرکت‌های خصوصی بودند.

ترامپ در مراسم امضای این فرمان اجرایی، که با حضور فضانوردان آمریکایی و مقام‌های اجرایی ناسا برگزار شد گفت «امروز ما یک قدم حیاتی برای حفظ منافع آتی آمریکا در فضا برداشتیم».

به گفته دونالد ترامپ احیای دوباره شورای ملی فضایی، «به جهانیان نشان می‌دهد که آمریکا میراث افتخارآفرینش در رهبری امور فضایی را اعاده می‌کند.» آقای ترامپ تاکید کرد که برنامه ریزی برای اکتشافات فضایی نه تنها باعث قوی‌تر شدن آمریکایی‌ها می‌شود بلکه آنها را برای رسیدن به هدفی بزرگ، متحد می‌کند.

مایک پنس، معاون اول ریاست جمهوری آمریکا، ریاست این شورا را به عهده خواهد داشت. وزرای خارجه، دفاع، و بازرگانی به همراه مدیران ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی اعضای حال حاضر این شورا هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG