لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۲

تحقیقات آمریکا درباره کشته‌شدن غیرنظامیان در حمله‌ای در شمال سوریه


گروهی از شورشیان مورد حمایت آمریکا در نزدیکی منبح

ارتش آمریکا رسما تحقیقاتی را آغاز کرده، که مربوط به کشته‌شدن غیرنظامیان در حمله‌ای در شمال سوریه می‌شود و ائتلاف متهم به انجام آن است.

حمله ۲۹ تیر ماه در شمال سوریه، در جریان پیشروی‌های شورشیان مورد حمایت آمریکا به سوی شهر منبج رخ داده‌است.

در آن زمان سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه گفته بود، در این حمله هوایی که به نظر می‌رسد ائتلاف به رهبری آمریکا، به روستایی در تصرف «حکومت اسلامی» انجام داده، «ده‌ها» غیرنظامی کشته‌ شده‌اند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

سرهنگ کریستفر گارور، سخنگوی ستاد فرماندهی آمریکا در بغداد، ۶ مرداد ماه گفته است اتهام‌های مربوط به حمله ۲۹ تیر ماه «به اندازه کافی قابل اعتنا هستند» و به همین دلیل نیز تحقیقات در مورد آن‌ها آغاز شده‌است.

با این همه شمار قربانیان غیرنظامی که منابع مختلف اعلام می‌کنند، در حال حاضر تفاوت‌های چشم‌گیری دارند؛ سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید آمار کشته‌شدگان به دست‌کم ۷۴ نفر رسیده‌است.

سرهنگ گارور می‌گوید او گزارش‌هایی دیده‌است که از ۱۰ تا ۱۵ قربانی غیرنظامی حکایت دارند. البته مشخص نشده ارتش آمریکا در حال بررسی چه تعدادی از قربانیان غیرنظامی‌ست.

وب‌سایت «ایروارز» که حملات بین‌المللی هوایی در سوریه و عراق را رصد می‌کند، نام بستگان کشته‌شدگان را از منابع مختلف ذکر کرده است.

روزنامه گاردین می‌گوید کریس وود، محقق اصلی این گروه در لندن، از تحقیقات ارتش آمریکا در این مورد استقبال کرده، اما در عین حال در مورد وضعیت غیرنظامیانی که در جریان نبرد منبج، بین طرف‌ها گیر افتاده‌اند، ابراز نگرانی کرده‌است.

سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد می‌گوید ائتلاف ۵۲۰ حمله در حمایت از پیشروی‌های به سوی منبج انجام داده است. به گفته سرهنگ گارور آنها دقیقا می‌دانند حملات به کجاها انجام شده است.

در گزارشی از سوی سازمان ملل متحد در پایان تیرماه برآورد شده بود که بین ۳۰ تا ۴۰ هزار غیرنظامی هنوز در شهر منبج باقی مانده باشند.

شورای عالی حقوق بشر ملل متحد، پیشتر در مورد وضعیت غیرنظامیانی که در جریان نبردها در منبج و اطراف آن گیر افتاده‌اند، ابراز نگرانی کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG