لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۱

آمریکا در مورد منطقه پرواز ممنوع در سوریه «هنوز تصمیمی نگرفته»


سرباز ترک در مرز سوریه
سرباز ترک در مرز سوریه

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید درخواست چندباره ترکیه برای ایجاد منقطه «پرواز ممنوع» در سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفته، اما هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است.

گزارش تازه‌ای منتشر شده است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، از وزارتخانه خود خواسته این این درخواست را مجددا بررسی کند.

این گزارش را شبکه خبری سی‌ان‌ان، ۱۴ مهر ماه، منتشر کرده و گفته بود آقای کری موضوع را، هفته گذشته، در «شورای امنیت ملی» نیز مطرح کرده است.

شورای امنیت ملی آمریکا که جزئی از تشکیلات دفتر ریاست‌جمهوری آن کشور است، بررسی مسائلی در پیوند با امنیت ملی و نیز سیاست خارجی را بر عهده دارد.

ترکیه، که عضوی از پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» و از هم‌پیمانان مهم آمریکا در منطقه است، بارها خواسته است تا منطقه «پرواز ممنوع» ایجاد شود.

نزدیک به ۲ میلیون پناهجوی سوری در حال حاضر در این کشور به سر می‌برند و آنکارا خواستار ایجاد منطقه‌ای امن در در شمال سوریه شده، تا پناهجویان بتوانند در آن مناطق، ساکن شوند.

این موضوع در سال ۲۰۱۲ میلادی، سه سال پیش، مطرح شد. با این همه همچنان تصمیمی در مورد آن گرفته نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ۱۵ مهر ماه در گفت‌وگو با خبرنگاران از اینکه مستقیما به هرگونه پرسشی در این مورد پاسخ دهد، خودداری کرده است.

با این همه تائید کرده که مجددا در مورد این موضوع بحث‌ها و بررسی‌هایی صورت گرفته است.

آقای کربی گفته «هنوز تصمیمی در موردش گرفته نشده است».

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، با احتیاط بیشتری در مورد آن صحبت کرده است.

به گفته آقای ارنست چیزهایی که به نظر سرراست و راحت می‌آیند، مانند ایجاد یک منطقه «پرواز ممنوع»، در عمل تاثیری چشم‌گیر بر تصمیم‌های بلندمدت استراتژیک می‌گذراند.

آقای ارنست نیز تاکید کرده است که تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

یکی از مخالفان ایده ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، ایران است. روسیه و ایران از متحدان اصلی حکومت مرکزی سوریه هستند. روس‌ها دست به انجام عملیات هوایی در سوریه زده‌اند که می‌گویند «تروریست‌ها» هدف آن هستند. ایالات متحده در این مورد عمیقا ابراز تردید کرده است.

طی روزهای گذشته پیمان آتلانتیک شمالی در مورد ورود جنگنده‌های روس به حریم هوایی ترکیه نیز هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG