لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۸

آمریکا از خانواده‌های دیپلمات‌های خود در استانبول خواست ترکیه را ترک کنند


محافظان آمریکایی کنسولگری ایالات متحده در استانبول

وزارت خارجه آمریکا از اعضای خانواده دیپلمات‌ها در کنسولگری خود در استانبول خواسته‌است تا ترکیه را ترک کنند.

دفتر نمایندگی ایالات متحده در شهر استانبول همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. درخواست ترک محل، شامل خانواده‌های دیپلمات‌ها در دیگر دفاتر یا سفارت آمریکا در آنکارا نمی‌شود.

در هشدار مسافرتی تازه‌ای که وزارت خارجه ایالات متحده، هشتم آبان ماه، صادر کرده، از شهروندان خواسته شده جوانب احتیاط را در سفر به ترکیه رعایت کنند، چراکه گروه‌های افراطی تهدید به ربودن یا کشتن آمریکایی‌ها یا دیگر شهروندان کشورهای غربی کرده‌اند.

آنکارا عضوی از ائتلاف به رهبری آمریکا علیه «حکومت اسلامی» است؛ در عراق و سوریه نیز اقداماتی نظامی علیه شبه‌نظامیان داعش و نیز شماری از شبه‌نظامیان کـُرد انجام می‌دهد.

در عین حال ترکیه در تیر ماه گذشته صحنه کودتای نافرجامی بود که در واکنش به آن، دولت دست به پاکسازی گسترده‌ای زد و وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌است.

یک سال پیش در جریان حمله‌ای انتحاری در یک راهپیمایی در استانبول بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. در پی آن نیز انفجارهایی بزرگ در زمستان گذشته، ده‌ها کشته برجای گذاشت.

سفارت آمریکا در آنکارا در مهر ماه نیز با صدور اطلاعیه‌ای از شهروندان آن کشور خواسته بود با حفظ هشیاری، از حضور در اجتماعات بزرگ و تظاهرات و اعتراضات در ترکیه خودداری کنند.

سفارت ایران نیز طی هفته‌های گذشته چندین هشدار مسافرتی برای شهروندان ایرانی که قصد سفر به ترکیه دارند صادر کرده‌است.

XS
SM
MD
LG