لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۴

جان کری، برای نخستین بار در مقام وزیر خارجه آمریکا، با نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، رسما دیدار کرده‌است؛ مادورو از رهبران عمده منتقد سیاست‌های واشینگتن در قاره آمریکا است.

دیدار این دو مقام سیاسی در کلمبیا صورت گرفته؛ در جریان امضای پیمان صلح میان رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان «ف‌ارک»، کری و مادورو یک‌دیگر را ملاقات کرده‌اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته آقای کری «نگرانی خود را در مورد وضعیت اقتصادی و چالش‌های سیاسی که بر زندگی میلیون‌ها شهروند ونزوئلا تاثیر گذاشته، بیان کرده‌است. او از رئیس‌جمهوری مادورو خواسته تا با همکاری ساختاری با مخالفان، به رفع این چالش‌ها بپردازند».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دو طرف در عین حال توافق خود را برای ادامه مذاکرات دوجانبه که در ماه‌های اخیر آغاز شده، ابراز کرده‌اند.

وزارت خارجه یا دولت ونزوئلا هنوز واکنشی به گزارش‌های منتشرشده در مورد این ملاقات جنبی در کلمبیا نداده‌است.

دولت چپ‌گرای مادورو، از سویی با مشکلات عمده اقتصادی روبه‌رو است که بخشی از آن به نزول بهای نفت، و بخشی دیگر -به گفته مخالفانش- به سیاست‌های دولت ارتباط پیدا می‌کند.

ائتلاف مخالفان که در پارلمان صاحبت اکثریت است، تلاش دارد تا یک همه‌پرسی برای کوتاه کردن دوره ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو ترتیب دهد. طی ماه‌های گذشته تظاهراتِ گاه خشونت‌باری نیز در آن کشور رخ داده‌است.

مخالفان رئیس‌جمهوری ونزوئلا قصد دارند در میانه ماه میلادی آینده دست به تظاهراتی سراسری در آن کشور بزنند. تظاهراتی که هدف از آن نیز فشار برای برپایی همه‌پرسی عنوان شده‌است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG