لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۵۲

ده‌ها زندانی در ونزوئلا در پی مسمومیت دارویی جان داده‌اند


گارد ملی در نزدیکی زندان مستقر شده است. مقام‌های دولتی می‌گویند صدها زندانی را از زندان داوید بیلورا انتقال داده‌اند

شمار زندانیان یک زندان در غرب ونزوئلا که طی روزهای گذشته به دلیل مسمومیت دارویی جان خود را از دست داده‌اند به ۳۵ نفر رسیده است. گروه‌های مدافع حقوق بشر تردید‌هایی را در مورد گفته‌های رسمی مقام‌های دولتی بیان کرده‌اند.

مقام‌های ونزوئلا، هفتم آذر ماه، اعلام کردند که شمار قربانیان به ۳۵ نفر رسیده است و از میان ۱۰۰ نفری که به دلیل مسمومیت تحت درمان قرار دارند، ۲۰ نفر در کما هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام‌های دولتی آن کشور می‌گوید مسئله از روز دوشنبه گذشته و با آغاز اعتصاب غذای زندانیان، در اعتراض به شرایط نگهداریشان، آغاز شد.

مقام‌های دولتی گفته‌اند گروهی از زندانیان خشن به درمانگاه این زندان حمله کرده و به بستری‌شدگان الکل خالص و داروی دیابت، بیماری صرع و فشار خون، خورانده‌اند.

ویلیام اوخدا، از حزب حاکم سوسیالیست، روز جمعه، پس از دیدار از این زندان، گفت بسیاری از مسموم‌شدگان مصرف‌کنندگان مواد مخدر بوده‌اند.

اما مدافعان حقوق زندانیان تردید‌هایی را در مورد مطالب ارائه شده از سوی مقام‌های دولتی مطرح کرده‌اند.

خبرگزاری آلمان می‌گوید نبود اطلاعات در مورد رخدادهای زندان این نگرانی و تردید را در میان خانواده‌ قربانیان و گروه‌های مدافع حقوق بشر به وجود آورده است، که آنها مسموم شده‌اند.

دادستانی عمومی ونزئولا می‌گوید علیه رئیس زندان اعلام جرم می‌کند اما جزئیات بیشتری در این مورد در اختیار رسانه‌ها نگذاشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید رهبران کلیسای کاتولیک آن کشور و نیز سازمان ناظر بر حقوق بشر ملل متحد خواستار انجام تحقیات در این مورد شده‌اند.

مقام‌های دولتی گفته‌اند اوضاع را در این زندان تحت کنترل دارند و صدها زندانی را به جای دیگری انتقال داده‌اند.

زندان‌های ونزوئلا در میان خشن‌ترین‌های جهان جای دارند. به گزارش آسوشیتدپرس در مجموع، ۳۲ مرکز اصلاح و بازپروی در ونزوئلا، در میان زندان‌های جهان در مقام پنجم از نظر ازدحام و شلوغی قرار دارند.

نام داوید بیلورا برای این زندان، خود از اسم یکی از نگهبانانی گرفته شده که طی اعتراضات خونین سال گذشته در میان ۵۸ کشته‌شده در آن بوده است.

گنجایش این زندان ۸۵۰ نفر است در حالی‌که از حدود ۳ هزار زندانی در آن نگهداری می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG