لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۱۲

اعضای دائم شورای امنیت نشستی در مورد سوریه تشکیل دادند


پیشتر -از جمله در ژوئیه ۲۰۱۲ (در تصویر)- چین و روسیه قطع‌نامه علیه بشار اسد را وتو کرده بودند. اما جلسه تازه پس از آن تشکیل می‌شود که آمریکا و روسیه بر سر پیشنهاد مسکو برا نظارت بر سلاح‌های شیمیایی سوریه به توافق رسیدند
پیشتر -از جمله در ژوئیه ۲۰۱۲ (در تصویر)- چین و روسیه قطع‌نامه علیه بشار اسد را وتو کرده بودند. اما جلسه تازه پس از آن تشکیل می‌شود که آمریکا و روسیه بر سر پیشنهاد مسکو برا نظارت بر سلاح‌های شیمیایی سوریه به توافق رسیدند
فرانسه، بریتانیا، روسیه، آمریکا و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه (به زمان ایران چهارشنبه ۲۷ شهریور) در نشستی شرکت کردند که محور آن «پیش‌نویس قطع‌نامه‌» در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه بود.

بنا به گزارش‌ها این نشست روز آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که اعضای شورای امنیت در مورد آن دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند را آمریکا، فرانسه و بریتانیا، سه عضوی که از مخالفان حکومت بشار اسد به شمار می‌روند، تهیه کرده‌اند.

این جلسه پس از آن تشکیل می‌شود که روسیه و آمریکا در مورد طرحی برای نظارت و خلع سلاح شیمیایی سوریه موافقت کردند. طرحی که مسکو آن را ارائه و سوریه نیز از آن استقبال کرده بود. این طرح رای‌گیری در کنگره آمریکا برای اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد را به خواست رئیس‌جمهوری ایالات متحده فعلا متوقف کرده است.

آمريکا، بريتانيا و فرانسه روز دوشنبه به گزارش بازرسان سازمان ملل درباره حمله شيميايی سوريه واکنش نشان داده و گفته‌ بودند اين گزارش جای ترديدی باقی نگذاشته که حکومت بشار اسد در این حمله دست داشته است.

دوشنبه ۲۵ شهریور ماه، سازمان ملل خبر از استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی در حومه دمشق در جریان حمله ۳۰ مرداد ماه داد.

روسیه مقصر بودن حکومت سوریه را در این حمله مرگ‌بار رد می‌کند.

سه کشور غربی در ضمن قطع‌نامه‌ای را آماده کرده‌اند که می‌گویند «قوی و سختگیرانه» است و در آن «ضرب‌الاجل‌هایی دقیق و الزام‌آور» گنجانده شده است.

اما تنها ساعاتی پیش از نشست شورای امنیت، سرگئی لاوروف و لورن فابیوس، وزیران خارجه روسیه و فرانسه، پس از دیداری در مسکو به خبرنگاران گفتند کشورهایشان در مورد «چگونگی پایان دادن به بحران سوریه» اختلاف نظر دارند.

اختلاف‌نظرهایی که کم وبیش تا کنون نیز مجال بروز پیدا کرده‌اند.

دیپلمات‌هایی که نامی از آنها برده نشده به نیویورک‌تایمز گفته‌اند «روسیه در مورد این قطع‌نامه که در آن صحبت از به‌کارگیری احتمالی زور آمده، مقاومت کرده است».

روسیه پیشتر نیز «تهدید به اقدام نظامی» علیه سوریه را رد کرده بود.

مقام‌های دیپلمایتک به نیویورک‌تایمز گفته‌اند بحث‌ها در این مورد احتمالا نتیجه‌ای سریع در پی نخواهد داشت.

شبکه الجزیره نیز می‌گوید مشخص نیست چه زمانی برای قطع‌نامه رای‌گیری شود.

هر یکی از پنج عضو دائم که با قطع‌نامه مخالفت کند، اجرایی شدن آن را وتو کرده است.

پیشتر فرانسه، بریتانیا و آمریکا سه بار تلاش کرده بودند تا قطع‌نامه‌ای را در مورد سوریه و علیه بشار اسد به تصویب برسانند ولی در هر سه مورد، چین و روسیه با آن مخالفت کرده بودند.
XS
SM
MD
LG