لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۲

کاوشگر پا به جهانی فراتر از منظومه خورشیدی گذاشت


برای نخستین بار در تاریخ بشر، سفینه‌ای که می‌تواند تصاویر و اطلاعاتی از پدیده‌های کهکشانی به زمین ارسال کند، پا به خارج از منظومه خورشیدی گذاشت.

کاوشگر یک، که نام این سفینه‌ی در کنترل ناسا (سازمان فضایی آمریکا) است، سال گذشته به خارج از منظومه خورشیدی قدم گذاشته بود، اما تائید این خبر به شکل رسمی تازه در روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ممکن شده است.

کاوشگر اینک از سیطره خورشید منظومه ما خارج است و نزدیک به ۱۹ میلیارد کیلومتر نیز از این ستاره دور شده است.

اد استون، رئیس کاوشگرانی که بر زمین کنترل این سفینه را و تحقیات در مورد آنچه به زمین ارسال می‌کند، در دست دارند، به خبرنگاران گفته «این آغاز یک سفر جدید» است.

کاوشگر یک، اکنون مشغول جمع‌آوری اطلاعات از بخشی از کهکشان می‌شود که پدیده‌های آن هنوز به طور گسترده‌ای برای ما ناشناخته‌اند.

سفر کاوشگر از سال ۱۹۷۷ آغاز شد.

این سفینه که با سوخت پلوتونیم کار می‌کند برای کاوش در مورد منظومه خورشیدی به فضا فرستاده شده بود، اما پس از پایان آن تحقیقات مشخص شد که هنوز در آن سوخت باقی مانده است. و به این شکل این سفر همچنان ادامه دارد.

در کاوشگر یک، دیسکی وجود دارد که در آن به زبان‌های مختلف دنیا «سلام و احوال‌پرسی»، ترانه و عکس از زمین گردآوری شده است؛ شاید کاوشگر یک طی سفر خود به موجودات هوشمندی برخورد کند که بتوانند با باشندگان زمین آشنا شوند.

مراحل ساخت و آزمایش کاوشگر ۱، بیش از پرتاب، نزدیک به چهل سال پیش انجام شد
مراحل ساخت و آزمایش کاوشگر ۱، بیش از پرتاب، نزدیک به چهل سال پیش انجام شد
XS
SM
MD
LG