لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۸

شرکت مدیریت منابع آب ایران: نیمی از ظرفیت سدها خالی‌ است


رضا راعی، مدیر کل دفتر مطالعات منابع آب در شرکت مدیریت منابع ایران، ۲۶ فروردین ماه، گفته است در حالی‌که بیشتر از ۲۰۰ روز از سال آبی گذشته و فصل گرما هم هنوز در راه است، ۵۰ درصد ظرفیت سدهای تامین‌کننده آب نوشیدنی، صنعتی و کشاورزی در ایران، خالی‌ست.

این شرکت وابسته به وزارت نیروی ایران، میانگین بارندگی در ایران را ۲۴۰ میلی‌متر می‌داند.

خبرگزاری ایرنا از قول رضا راعی نقل کرده است که تا این لحظه ۱۷۰ میلی‌متر باران آمده است که ۷۰ میلی‌متر کم‌تر از میانگین است. کمبود ۳۰ درصدی بارش باران تا رقم میانگین، در ۲۰۵امین روز از سال آبی، و در حالی‌‌ست که هنوز فصل تابستان و گرما از راه نرسیده است.

به گفته این مقام دولتی در میان شش حوضه بارندگی در ایران، سه حوضه با کاهش بارندگی روبه‌رو است.

حوضه‌های بارندگی که کمبود آب دارند منطقه خلیج فارس و دریان عمان، حوضه مرکز شرق و حوضه فلات مرکزی ایران است.

با این همه آقای راعی می‌گوید با در نظر گرفتن هر شش حوضه، میانگین بارندگی در مقایسه با سال گذشته، ۱۲ درصد و در بلند مدت، یک درصد کاهش داشته است. میانگین ورودی آب‌ به سدها نیز نزدیک به ۲۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است.

این تازه‌ترین هشدارها در مورد کمبود آب در ایران، پس از آن است که وزارت نیروی ایران اعلام کرد از نظر شاخص پایش منابع آبی در سال آبی ۱۳۹۳-۹۴، هیچ یک از ۳۱ استان کشور در دسته‌های «مرطوب»، «نرمال» و یا حتی «قابل تحمل» قرار ندارند.

مدیر کل دفتر مطالعات منابع آب در شرکت مدیریت منابع ایران در عین حال افزوده است که بارندگی‌های روزهای اخیر «مسکنی بیش نیست» و همچنان کاهش حجم مخازن بیش از مقدار بارانی که آمده، است.

در مجموع ۱۵۹ سد در ایران تامین‌کننده آب نوشیدنی، کشاورزی، صنعتی، آب مورد نیاز برای تولید برق و نیز جلوگیری از سیلاب هستند.

XS
SM
MD
LG