لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۰

بهای نفت در بازارهای آسیا همچنان رو به کاهش است


بامداد چهارشنبه ۲۶ آذر، بهای نفت در بازارهای آسیا همچنان در حال کاهش و رسیدن به قیمتی کم‌تر از سال‌های گذشته بود؛ در حالی‌که تحلیل‌گران و نمایندگان بازار در حال رصد کاهش روزافزون بهای روبل روسیه نیز هستند.

بنگاه ارزش‌گذاری وست‌تگزاس بهای نفت خام برای ارسال در ماه ژانویه را، صبح چهارشنبه، با ۱.۱۶ دلار کاهش، ۵۴.۷۷ دلار ارزش‌گذاری کرده است.

نفت برنت برای ارسال در ماه فوریه نیز ۸۲ سنت کاهش داشته و بهای آن ۵۹.۱۹ دلار در هر بشکه است.

بهای برنت در بازار لندن نیز به زیر ۶۰ دلار سقوط کرده و به ۵۹.۸۶ دلار در هر بشکه رسیده است.

بهای نفت تگزاس ارسالی برای ماه ژانویه، دو روز پیش از این در بامداد دوشنبه، ۵۷.۵۶ دلار بود. بهای برنت برای همین ماه با یک سنت کاهش به ۶۱.۸۴ رسیده بود.

کاهش بهای نفت در روز دوشنبه، خود یک روز پس از آن صورت می‌گرفت که با وجود پیش‌بینی‌ها در مورد اشباع بازار و تولید نفت شیل (غیرمتعارف) آمریکا، عبدالله سالم البدری، دبیر کل سازمان کشورهای تولید کننده نفت «اپک»، گفته بود این‌ها دلیل اصلی نیست.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید سرمایه‌گذاران نفتی، در عین حال از نزدیک شرایط روسیه، از تولیدکنندگان اصلی انرژی، را رصد می‌کنند؛ در حالی که کاهش ارزش روبل در آن کشور رکوردی تازه زده است.

بعدازظهر سه‌شنبه ارزش روبل در مقابل یک دلار آمریکا به ۷۲ و در مقابل یک یورو به ۸۸ روبل رسید. در حالی‌که پیش از ظهر دوشنبه هر دلار آمریکا در مسکو ۶۳ روبل معامله می‌شد.

[بیشتر بخوانید: با وجود اقدامات روسیه، ارزش روبل رو به کاهش است]

واحد پول روسیه از آغاز سال جاری تا کنون بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار و یورو از دست داده است.

قرار است امروز، چهارشنبه، گزارش ذخیره نفتی ایالات متحده، نیز منتشر شود؛ تحلیل‌گران می‌گویند این، خود، برای بازرگانان سرنخی دیگر برای مقدار تقاضا در این، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان، به شمار خواهد رفت.

این گزارش می‌تواند بر بهای نفت تاثیر بگذارد.

دولت ایران بهای نفت را در بودجه سال آینده خود بشکه‌ای ۷۲ دلار پیشبینی کرده است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG