لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۶

آمریکا: آزمایش موشکی ایران می‌تواند ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل باشد


به گفته کاخ سفید آمریکا «شواهدی قوی» موجود است که نشان می‌دهد، آزمایش موشکی اخیر ایران، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را در مورد موشک‌های دوربرد، نقض کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، ۲۱ مهر ماه در عین حال افزوده است، چنین موضوعی «متاسفانه چیز جدیدی نیست».

او افزوده است که «پیشتر نیز شاهد بودیم که ایران تقریبا به شکل پشت ‌سر هم، نگرانی‌های جهانی در مورد برنامه موشک‌های بالستیک خود را زیر پا گذاشته است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید ایالات متحده قصد دارد موضوع را با سازمان ملل در میان بگذارد.

مارک تونر گفته است «پس از آن ما این کار را، هر بار که ایران در هر موردی به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دست بزند، انجام خواهیم داد.»

سخنگوی کاخ سفید البته تاکید کرده است که نقض قطعنامه‌ها در ارتباط با برنامه موشکی به طور کلی از توافق اتمی به دست آمده میان تهران و شش قدرت جهانی، جدا است.

اشاره او به توافقی‌ست که ۲۳ تیر ماه در وین به دست آمد و به رفع تحریم‌های ایران در مقابل محدود کردن برنامه اتمی تهران می‌انجامد.

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه ۲۰ مهرماه به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته بود، آزمایش موشکی اخیر در ایران احتمالا می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

اما این مقام نیز افزوده بود که این آزمایش نقض توافق اتمی نیست.

وزارت دفاع ایران در ۱۹ مهر ماه خبر از آزمایش موشک جدید به نام «عماد» داده بود.

ایران می‌گوید این موشک به طور کلی در ایران طراحی و ساخته شده و نخستین موشک دروبرد این کشور است که می‌تواند «تا لحظه اصابت به هدف، کنترل و هدایت شود».

XS
SM
MD
LG