لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۶

نروژ «شادترین» کشور جهان است؛ ایران در «رتبه ۱۰۸» 


داشتن هدف مشترک بین مردم و دولت، گشاده دستی و حکومت‌داری خوب از جمله مواردی است که در نروژ و بقیه کشورهای شاد جهان دیده می‌شود (در تصویر دو فعال محیط زیست نروژ در آب‌دره‌ای در لانگیربین)

اول فروردین، «روز بین‌المللی شادی» نام‌گذاری شده است. دلیل این نام‌گذاری هم تصویب قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ است که در آن از «جست‌وجو برای شادی و خوشبختی» به عنوان یکی از «اهداف اساسی بشر» نام برده شده است.

هدف از این نام‌گذاری تشویق و ترغیب برای در نظر گرفتن عنصر شادی -به عنون یکی از بخش‌های مهم در توسعه پایدار جوامع بشری- در برنامه‌ ریزی‌های سیاسی و اقتصادی دولت‌های مختلف در سراسر جهان است.

اما وب‌سایت رسمی روز بین المللی شادی، متعلق به سازمان ملل متحد، از نام بردن شادی به عنوان یکی از اهداف بشری پیش‌تر رفته و شادی را یکی از ارکان «حقوق بشر» اعلام می‌کند.

از سال ۲۰۱۲ که روز اول فروردین به نام روز بین‌المللی شادی نام‌گذاری شد، هر سال فهرستی توسط سازمان ملل منتشر می‌شود که با در نظر گرفتن عوامل گوناگون، «شادترین» و «غمگین‌ترین» کشورهای جهان را معرفی می‌کند.

امسال کشور نروژ با سه پله ترقی نسبت به سال قبل، بالاتر از کشورهای دانمارک، ایسلند، و سویس قرار گرفت و مکان اول این فهرست را به خود اختصاص داد. فلاند، هلند، کانادا، نیوزیلند، استرالیا و سوئد در رده‌های پنجم تا دهم این جدول قرار دارند.

ایران که سال گذشته در رده ۱۰۵ این جدول قرار داشت، با سه پله سقوط به مکان خود در سال ۲۰۱۵ بازگشت و حالا در رده ۱۰۸ این جدول قرار دارد.

در انتهای این فهرست کشورهای جمهوری مرکزی آفریقایی، بروندی، تانزانیا، سوریه، رواندا، تاگو، گینه، لیبریا، سودان جنوبی و یمن قرار دارند.

در بین کشورهای ابرقدرت جهان، آمریکا رده ۱۴ ام، آلمان رده ۱۶ ام، بریتانیا رده ۱۹ و روسیه در رده ۴۹ قرار دارند. ژاپن ۵۱ ام و چین ۷۹ است.

به گزارش سی‌ان‌ان، در تنظیم این فهرست، میزان شادی در بین مردم کشورهای مختلف بر اساس عواملی چون میزان امید به طول عمر سالم، بخشندگی، داشتن فردی به عنوان حامی در بحران‌های زندگی، آزادی انتخاب در موارد مختلف در زندگی، اعتماد اجتماعی ( که با کمبود فساد در دولت و تجارت اندازه‌گیری می‌شود)، و همینطور سرانه تولید ناخالص ملی اندازه گیری شده است.

«شادترین» کشور دنیا

با آنکه درآمد اصلی کشور نروژ از استخراج و صادرات نفت است اما بر اساس این گزارش کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی نه تنها تاثیری بر میزان شادی مردم این کشور نگذاشته بلکه نروژ با سه پله ترقی حالا در صدر فهرست شادترین کشورهای جهان قرار دارد.

جان هیلویل،‌ یکی از نویسندگان این گزارش و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا،‌ عقیده دارد که نروژ با سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در حال ساخت آينده‌ای بهتر برای نسل بعدی شهروندان این کشور است. نروژ خود را از خطر بالا و پایین رفتن‌های اقتصادی که در بین کشورهای نفت خیز جهان شایع است، مصون ساخته است: «تاکید بر آینده به جای حال، بر میزان اعتماد دو جانبه مردم و دولت به یکدیگر افزوده است.»

داشتن هدف مشترک بین مردم و دولت، گشاده دستی و حکومت‌داری خوب از جمله مواردی است که در نروژ و بقیه کشورهای شاد جهان دیده می‌شود.

شادی در محل کار

یکی دیگر از موارد بررسی در میزان شادی کشورها در گزارش امسال، شادی در محل کار بود. به گفته دکتر جان امانوئل د نو، استاد دانشگاه آکسفورد، مردم اغلب زمان زندگی‌شان را در محل‌های کار می‌گذرانند. بنابراین درک نقش کار و بیکاری در شکل گیری شادی افراد مهم است. بر اساس گزارش امسال «شادی افراد در نوع کار، موقعیت کاری و همینطور صنعتی که حرفه فرد در آن شکل‌گرفته مهم است.» این گزارش می‌گوید با آنکه میزان دستمزد افراد در میزان شادی آنها موثر است، اما پول تنها یکی از جنبه‌های کار است. «میزان تعادل میان کار و زندگی شخصی، تنوع کار و سطح استقلال در تصمیم‌گیری‌های حرفه‌ای» از دیگر عواملی هستند که میزان شادی در محل کار را تعیین می‌کنند.

دیدن نظرات (۲۰۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG