لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۵

پوشش خبری مدارک اسنودن برنده پولیترز شد


نشان پولیتزر؛ جوایز پولیتزر از سال ۱۹۱۷ هر سال در رشته‌های ادبیات، روزنامه‌نگاری، روزنامه‌نگاری آن‌لاین، و موسیقی به برگزیدگان این عرصه ها اهدا می‌شود

روزنامه‌های واشینگتن‌پست و گاردین، به خاطر پوشش خبری جاسوسی اطلاعاتی به دست ایالات متحده؛ آنچه ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی، به بیرون درز داده بود، مشترکا برنده جایزه پولیترز شدند.

این دو روزنامه که ۲۵ فروردین ماه برنده یکی از مشهورترین جوایز روزنامه‌نگاری جهان شدند، گزارش‌هایی را منتشر کردند که بازتابی جهانی داشت و به بحث‌هایی دامنه‌دار در مورد مسائلی مانند حریم خصوصی شهروندان انجامید.

کمیته پولیتزر می‌گوید این جایزه به خاطر «گزارش‌های روشنگر و موثقی که به همگان کمک کرده است بفهمند افشاگری‌ها چگونه در چهارچوب بزرگ‌تر امنیت ملی جای می‌شود» اهدا می‌شود.

ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا «ان‌اس‌ای»، که اکنون در روسیه پناهنده است، مدارکی را فاش کرده که نشان از شنود گسترده اطلاعات توسط آن سازمان، داخل و خارج از آمریکا دارد.

این مدارک به طور گسترده در روزنامه‌های بریتانیایی «گاردین» و آمریکایی «واشینگتن‌پست» منتشر شدند.

کمیته اهداءکننده جوایز پولیتزر در عین حال این پوشش خبری را «خدمت به مردم با دامن زدن به مباحث درباره مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی» توصیف کرده است.

جوایز پولیتزر در رشته‌های دیگری نیز اهدا می‌شوند.

در بخش رمان داستانی این جایزه به «گلد فینچ» از دانا تارت، نویسنده آمریکایی، رسید.

روزنامه بوستون گلوب هم به خاطر پوشش گسترده انفجارهای ماراتن بوستون در سال ۲۰۱۳، برنده «تازه‌ترین خبرها» شد.

دو جایزه در زمینه عکاسی نیز به روزنامه «نیویورک‌تایمز» تعلق گرفت.

جوایز پولیتزر از سال ۱۹۱۷ هر سال در رشته‌های ادبیات، روزنامه‌نگاری، روزنامه‌نگاری آن‌لاین، و موسیقی به برگزیدگان این عرصه ها اهدا می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG