لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۸

«هفت سرباز» ارتش عربستان در درگیری با حوثی‌ها در مرز یمن کشته شدند


مرزبانان عربستان در مرز یمن

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی می‌گوید دست‌کم یک افسر و شش سرباز ارتش عربستان در درگیری‌هایی با شورشیان حوثی و هواداران علی عبدالله صالح در مرز یمن کشته شدند.

دوشنبه پیش نیز این ائتلاف از کشته شدن دست‌کم پنج مرزبان عربستانی خبر داده‌بود.

ائتلاف به رهبری عربستان می‌گوید در درگیری‌های ۹ مرداد ماه «ده‌ها نفر از شورشیان» نیز کشته‌شده‌اند. رقم دقیقی از کشته‌شدگان حوثی و نیروهای وفادار به صالح منتشر نشده‌است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه‌ای از ائتلاف به رهبری عربستان می‌گوید افراد مسلح در مرز «قصد نفوذ» داشتند که با نیروهای عربستانی درگیر شده‌اند.

مرزهای جنوبی عربستان، مناطق هم‌مرز با یمن، از ماه مارس سال ۲۰۱۵، یعنی از زمانی که ائتلاف عربی حملات هوایی خود را برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت آغاز کرد، صحنه درگیری‌هایی بوده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، طی این زمان دست‌کم ۱۰۰ نفر از نیروهای نظامی عربستان و نیز غیرنظامیان آن کشور در حملات توپخانه‌ای به مناطق مرز یا انفجار مین کشته شده‌اند.

بیش از شش هزار نفر نیز، به طور عمده از زمان حملات هوایی، در یمن کشته‌ شده‌اند که اغلب آنها غیرنظامی هستند.

سازمان ملل به تازگی مذاکراتی را در کویت برپا کرده بود که هدف از آن دستیابی به صلح در خشونت‌ها و نبردهای یمن، میان هوادران عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری و شورشیان؛ حوثی‌ها و هواداران علی عبد‌الله صالح، عنوان شده‌است.

این مذاکرات در هفته گذشته متوقف شد؛ پس از آن‌که حوثی‌ها اعلام کردند با نیروهای صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، ائتلافی برای اداره کشور تشکیل می‌دهند، معاون دفتر عبد ربه منصور هادی اعلام کرد «مذاکرات صلح کاملا به پایان رسیده‌است».

اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده سازمان ملل در امور یمن، تشکیل ائتلاف را «نقض» قطعنامه‌ی ۲۲۱۶ شورای امنیت توصیف کرده‌است.

قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد از حوثی‌ها و متحدانشان می‌خواهد سلاح خود را زمین گذاشته و از شهرهایی که تصرف کرده‌اند، عقب‌نشینی کنند. در عین حال از شورشیان خواسته شده از دست زدن به اقدامی که گذار سیاسی در آن کشور را به خطر می‌اندازد، دوری کنند.

با همه این‌‌ها کویت روز ۹ مرداد ماه اعلام کرد مذاکرات صلح برای یک هفته دیگر تمدید شده‌است.

شورشیان حوثی از حمایت ایران برخوردار هستند و دولت هادی از حمایت عربستان.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG