لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۳۳

شورشیان یمن پرتاب موشک اسکاد به عربستان را تائید کردند


گروهی از حوثی‌های مسلح در صنعا

شبکه‌ خبری در کنترل شورشیان حوثی یمن، پرتاب موشک اسکاد به خمیس مشیط در عربستان را تائید کرده است. این نخستین بار از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان است که شورشیان از موشک بالستیک استفاده کرده‌اند.

شبکه خبری المسیره، ۱۶ خرداد ماه این خبر را تائید کرده است.

عربستان سعودی، خود گفته است که یک فروند موشک اسکاد به خمیس مشیط پرتاب شده که از سوی موشک‌های پاتریوت رهگیری و منهدم شده است.

پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان سعودی در این منطقه قرار دارد.

در عین حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از شبکه‌های المنار (وابسته به حزب‌الله لبنان) و المیادین، یک شبکه دیگر لبنانی، نقل کرده است که پرتاب این موشک «پیام» و «هشداری» برای عربستان سعودی بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید برآورد می‌شود ۳۰۰ موشک اسکاد در اختیار ارتش یمن بوده که اکنون بخش بزرگی از آن به دست شورشیان افتاده است.

پیشتر در ماه میلادی آوریل، احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان، گفته بود زرادخانه موشک‌های اسکاد در یمن، به طور جدی، در پی حملات هوایی آن ائتلاف، آسیب دیده است.

اما او پس از مدتی گفت ۸۰ درصد از کم‌وبیش ۳۰۰ موشک اسکاد، نابود شده‌ است.

با همه اینها مشخص نیست چند فروند از این موشک‌ها اکنون در اختیار شورشیان و قابل پرتاب است.

پرتاب موشک از سوی شورشیان همزمان با انجام حملات زمینی نیروهای هوادار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، در مرز عربستان صورت گرفته است.

این رخدادها در حالی‌ست که قرار است در روزهای آینده مذاکراتی در ژنو در مورد یمن صورت گیرد که تا لحظه کنونی، هم حوثی‌ها و هم دولت در تبعید یمن، گفته‌اند در آن حاضر خواهند شد.

خبرگزاری رسمی یمن که در کنترل حوثی‌ها است می‌گوید در ساعات گذشته در حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان، «۳۸ نفر، در یک اردوگاه، یک مرکز امدادی، یک مدرسه و نقطه‌ای دیگر، در شمال آن کشور کشته شده‌اند».

خبرگزاری رویترز می‌گوید نتوانسه است به طور مستقل این گزارش را تائید کند.

مقام‌های ایرانی حمایت خود را از شورشیان حوثی در یمن اعلام کرده و از بلندپایه‌ترین آنها، آیت‌الله خامنه‌ای، شدیدا از عربستان انتقاد کرده‌اند.

در عین حال تهران از سوی کشورهای منطقه به ایجاد تنش و تلاش برای تسلط در منطقه، و از سوی دولت عبد ربه منصور هادی، دولت در تبعید یمن، به دخالت در اوضاع آن کشور متهم شده است. ایران، اتهام دخالت در اوضاع یمن را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG